Začala som robiť týchto 5 vecí a moja peňaženka bola po mesiaci bohatšia o desiatky eur. Túto chybu robí takmer každý!

Lucia Mužlová

Ten, kto ich má málo, sa sťažuje a ten, čo ich má veľa, ich chce viac. Hovorí sa, že peniaze hýbu svetom a nedostatok peňazí mnohí pocítime práve v kritických situáciách. Snažili sme sa zistiť, čo robia bohatší ľudia inak, a či je to naozaj aj o povestnom šťastí. Zistili sme, že chudobní míňajú paradoxne viac a bohatší robia týchto 5 krokov.

Zapisujte si výdavky

Skúste si robiť rozpis, a to pravidelne. Začnite týždenným a časom plynule prejdite do mesačného. Zapíšte si všetky položky, za ktoré ste minuli, či už sa jedná o platby za byt, zdravotné poistky, nákupy, prípadne kozmetiku, hračky a oblečenie pre deti alebo aj darčeky. Každú korunu, ktorú miniete, majte zaznamenanú. Keď si po mesiaci prejdete svoj rozpočet spolu s rodinou, budete pekne vidieť, za ktoré položky sa míňalo zbytočne veľa, prípadne uvidíte, kde by ste mohli ušetriť. Prehľad vo financiách je základ a s peniazmi by nás mali učiť hospodáriť už v škole.

Získajte z nákupu peniaze naspäť

Nehovorím o výhodných zľavách. Počuli ste už o plnej peňaženke? Ak radi nakupujete cez internet a chcete ušetriť aj inak ako len so zľavovým kupónom, potom máme pre vás tip. Plná peňaženka funguje úplne jednoducho. Stačí, keď si vyberiete obchod, objednáte si tovar, napríklad jarnú bundu z Bonprixu a po dokončení nákupu vám plná peňaženka pripíše časť sumy naspäť na váš účet.

Foto: plnapenazenka.sk

Sumu, ktorá sa vám vráti, si potom môžete nechať kedykoľvek vyplatiť, prípadne ju môžete pri nákupoch kumulovať a využiť neskôr. Ak preferujete nákupy online, môžete ušetriť nemalé peniaze, ktoré potešia určite každého. Viac sa o nej dočítate tu.

Zmeňte svoje hodnoty

Skúste sa viac zamerať na seba a na rozvoj svojej osobnosti. Čítajte viac motivačných kníh a zmeňte svoj hodnotový rebríček. Napríklad, keď budete mať najbližšie rodinnú oslavu, nemíňajte bezhlavo na potraviny. Neplytvajte peniazmi ani jedlom. Kúpte a pripravte všetko tak, aby každý mal dostatok. Svet sa nezrúti, keď si niekto nebude môcť odkrojiť z torty trikrát, ale len raz. Oveľa dôležitejšie je, že je rodina pohromade, cennejšie sú spoločné zážitky, aktivity, fotografie a spomienky. Ak iba trochu prehodnotíte svoj hodnotový rebríček, dokážete ušetriť nemalé peniaze.

Nežite nad pomery, nežite na dlhy

pixabay

To súvisí aj s predchádzajúcim bodom. Keď viete, že si niečo nemôžete dovoliť, neberte si zbytočne malé pôžičky a vysnívané veci na splátky. Urobte si zoznam vecí, ktoré by ste chceli a na čas ho odložte do šuplíka. Po pár dňoch si tento zoznam vezmite a opäť si prejdite všetky položky. Naozaj po tých veciach stále tak veľmi túžite alebo šlo len o akúsi vnútornú a momentálnu túžbu? Ak budete vedieť krotiť svoje túžby, naučíte sa nemíňať bezhlavo na veci, ktoré vlastne vôbec nepotrebujete.

Nakupujte s rozumom

Hovorí sa, že človek by nemal chodiť do obchodu hladný, pretože kúpi aj to, čo by bežne ostalo bez povšimnutia v regáloch. Je tu ale jedna osvedčená metóda, ktorá funguje. Urobte si zoznam doma v obývačke, a ak máte dobrú pamäť a už viete, čo sa kde v obchode nachádza, napíšte si to chronologicky. Ak je hneď pri vstupe ovocie a zelenina, na zozname majte ovocie a zeleninu na prvých priečkach. Vyhnete sa tak blúdeniu po obchode a taktiež tomu, že budete kupovať veci, ktoré vlastne vôbec nepotrebujete.

pixabay

Hovorí sa, že bohatí ľudia si potrpia na značku, kvalitu, rýchlosť, a aj pohodlie. Je to síce pravda, no pozrú sa aj na nedostatky, na ktoré tí chudobnejší sem-tam zabudnú, pretože horlivo šetrili na vysnívanú drahú vec. Niekedy to však končí tak, že síce investujú do drahej „hračky“, no z polovice im vlastne vôbec nevyhovuje. Vtedy vám však už peniaze nikto nevráti.

Lucia M.

Najnovšie články