Zabudnite na BMI index! Ženy s týmto kritériom chudnú pomalšie a oveľa ťažšie, tvrdia vedci

Lucia Mužlová

Foto: pxfuel

Ak ste mali pocit, že chudnete pomalšie ako vaša vysoká kamarátka, pritom chodíte cvičiť spolu a stravujete sa zdravo, tieto pocity boli oprávnené. Vedci nedávno skutočne prišli na to, že nižšie ženy chudnú ťažšie a pomalšie. Ako je to možné?

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Pridlhé nohavice a nutné podpätky, to nie sú jediné problémy žien, ktoré sú vzrastom nižšie. Vezmite si napríklad dve ženy, pričom jedna je nízka, druhá je vysoká. Keby bežali rovnakú vzdialenosť, tá nižšia musí urobiť približne dvakrát viac krokov, ako tá vysoká a teda je pre ňu beh určite ťažší. Pozorovať to môžete napríklad aj u profesionálnych športovcov, kde dlhonohé atlétky kraľujú takmer všetkým rebríčkom. To isté platí aj pre BMI index, ktorý pracuje s premennými váha a výška.

Podľa experta Craiga Primacka z Obesity Medicine Association, nižšie ženy to majú čo sa chudnutia týka oveľa ťažšie. Priemerná žena má základný metabolický príjem cca 1400 kalórií za deň. Je to tzv. BMR údaj, čo je počet kalórií, ktoré vaše telo spáli bez toho, aby ste vôbec pohli prstom.

Foto: pixabay

Nižšie ženy to však majú celkom inak. Okrem toho, že sa trápia s problémami spojenými so svojou výškou, majú tiež spomalený metabolizmus. Ak priemerná žena za deň spáli 1400 kalórií, nízka žena ich spáli 1200. Nízke ženy majú menej svalovej hmoty, čo je najväčší faktor pri spaľovaní kalórií. V podstate je to tak, že čím menšie je vaše telo, tým menej energie potrebuje a tým menej kalórií spálite.

Samozrejme, každé telo je iné a funguje inak. Metabolizmus sa zrýchliť dá, len je potrebné zmeniť stravovacie návyky. Cez sviatky je ťažké odolať všetkým dobrotám, ktoré sú na stole. O chvíľu však máme začiatok nového roku a to je skvelý čas dať si predsavzatia a konečne mať vytúženú postavu. Nebojte sa, určite to pôjde aj keď nemáte 175 centimetrov, ale ste nižšej postavy. Možno ťažšie, no ak sa budete riadiť zdravým jedálničkom a zapojíte pohyb, výsledky sa určite dostavia.