Každý rodič si želá len jedno. Aby jeho dieťa vyrástlo v dobrého a úspešného človeka. Ak chceme z dieťaťa vychovať silnú osobnosť, mali by sme vedieť počúvať a oceniť jeho úspechy. Dieťa potrebuje počuť pochvaly, no potrebuje aj pevnú ruku a disciplínu. K tomu, aby sa stal silnou osobnosťou mu môžete pomôcť. Je tu 5 vecí, ktoré by ste mali poznať.
Podľa psychológov sú potrebné malé kroky, ktoré u človeka vyvolajú zvyk a vďaka nim človek následne dosahuje výsledky.
Metóda zapisovania dosiahnutých výsledkov
Zaujímavý tip pre rodičov, ktorý im má pomôcť doviesť v rámci výchovy svoje deti k pokrokom. Samozrejme, že tie sa nedejú okamžite a na počkanie.
Dôležité je zaznamenať si ako rodič 3 až 5 úspechov dieťaťa za deň. Dôležité ale je, aby ste správne rozlíšili, čo ten úspech je. Nie je to vaša túžba alebo plán. Je to malý krôčik vašeho dieťaťa, ktorý je ale zároveň obrovským úspechom.
Tento zvyk zvyšuje u dieťaťa motiváciu a každodenné kroky mu pomáhajú dosiahnuť stále viac. Dieťa sa stáva akoby lepšou verziou samého seba. Úspechy nemusia prichádzať rýchlo, ale dostavia sa. Keď si ich budete zaznamenávať, uvidíte svoje dieťa vyrastať a zlepšovať sa v jednotnom zázname.
Mohli by sme to prirovnať ku knižke, ktoré majú doma mnohí rodičia. Môj prvý zúbok, moje prvé ostrihané vlásky, prvé krôčiky, prvé slová. Táto metóda je veľmi podobná, no zaznamenávate drobné pokroky každý deň.
S dieťaťom takúto „hru“ môžete začať už keď má 4 alebo 5 rokov a je schopné pochopiť, čo od neho chcete. Vyberte si spolu nejaký pekný zápisníček a zapisujte spolu, tešte sa z úspechov spolu. Určite sa nájdu malé úspechy každý deň. Niekedy stačí, že len zje celú polievku bez toho, aby si sťažovalo na veľa zeleniny.
Dieťa sa zároveň učí lepšie sústrediť, pretože sa snaží vaše „úlohy“ plniť čo najlepšie, aby si zaslúžilo poznámku o úspechu do zošita. Možno sa najskôr stretnete s tým, že vám dieťa povie, že vlastne nevie, aký úspech alebo čo dobré počas dňa spravilo. Časom sa ale bude chváliť samo.
Čo si do zošita zapisovať?
Napríklad dodržiavanie pravidiel, čo sa naučilo, aká dôležitá vec sa mu stala, to, že berie situácie pozitívne, zvládlo nejakú ťažšiu skúšku, čo ho rozveselilo, že dokázalo rozlíšiť medzi dobrým a zlým, keď sa mu zvýšilo sebavedomie, alebo bolo motivované.
Dieťa naučte, aby si svoje úspechy pripomínalo a nezabúdalo na ne. Skúste si to spraviť ako každodennú aktivitu pred spaním a rozprávkou. Vezmite si 15 minút času a dieťaťa sa aktívne pýtajte, čo bolo cez jeho deň dobré, na čo je pyšné a podobne. Nezabúdajte na najdôležitejšiu vec a tou je samozrejme pochvala. Staršie dieťa si môže denník viesť aj samé, no stále by ste mali byť jeho parťákom a pomáhať mu.
Pozri aj: Tieto plavky sú toto leto horúcim hitom. 10 štýlových kúskov pre akýkoľvek typ postavy
Lucia M.
Nahlásiť chybu v článku