Zmena, ktorú kráľovská rodina stihne ešte do Vianoc 2023. Kritici sa do nich pustili kvôli tejto drobnosti

TASR

Foto: profimedia

Na austrálskych minciach sa čoskoro objaví podobizeň britského kráľa Karola III., viac ako rok po smrti jeho matky kráľovnej Alžbety II., uviedol šéf Austrálskej kráľovskej mincovne (RAM) Leigh Gordon. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zlatá minca austrálskeho dolára bude prvou s podobizňou nového britského panovníka, ktorý je zároveň hlavou austrálskeho štátu, uviedol Gordon. Podľa jeho slov bude do Vianoc v obehu približne desať miliónov jednodolárových mincí. Zvyšné nominálne hodnoty – mince v hodnote 5, 10, 20 a 50 centov plus dvojdolárová minca – budú na základe dopytu bánk uvedené do obehu v roku 2024 s ľavým profilom kráľa a bez koruny.

Foto: TASR/AP

Oficiálny portrét

Kráľova podobizeň je oficiálnym portrétom Commonwealthu, ktorý so súhlasom kráľa navrhla Kráľovská mincovňa (RM) v Londýne a ktorý môžu používať všetky krajiny Spoločenstva národov. Približne 15,5 miliardy austrálskych mincí s podobizňou Alžbety II., ktoré boli vyrazené od roku 1966, keď Austrália zaviedla desiatkovú menu, zostane zákonným platidlom. Na austrálskych platidlách sa kráľovná objavovala od roku 1953.

Kritici sa nahnevali

Najnovšie články