Po ťažkom dni strávenom v práci alebo v škole sa každá z nás túži vrátiť do útulného hniezdočka, z ktorého budú domáca atmosféra a pohodlie priam sálať. Relax a oddych v domove, s ktorým ste zžitá a úplne spokojná, je predsa na nezaplatenie. Ak si chcete vytvoriť takýto krásny a štýlový interiér aj u seba doma, máte na výber dve možnosti. Buď požiadate o pomoc profesionálov, ktorým za ich služby zaplatíte, alebo sa spoľahnete sama na seba a na zopár šikovných trikov, ktoré vám prezradíme.
Vlastne vám ich prezradí autorka Deborah Needleman, ktorá ich zhrnula vo svojej tematickej knihe. Pozrite sa s nami na jej odporúčania, vďaka ktorým sa váš dom alebo byt v okamihu premení na to najútulnejšie miesto na svete.
Odsuňte nábytok od stien
V mnohých domácnostiach môžeme vidieť jednu chybu – domáci svoj nábytok často poprisúvajú tesne ku stenám a obkolesia ním celú miestnosť. Presuňte veľké kusy nábytku – sedačku, kreslá, atď. – do stredu miestnosti. Táto zmena vytvorí podmienky pre komunikáciu a uvoľní priestor pre iné veci, akými sú napríklad poličky s knihami, kvetiny alebo spoločenské hry. Okrem toho je to vynikajúci spôsob rozšírenia a zväčšenia priestoru.
Nelaďte kusy svojho nábytku
Jednotlivé kusy nábytku sa k sebe nemusia striktne hodiť a vôbec nemusia pôsobiť uhladeným a bezchybným dojmom. Stolička nemusí byť v rovnakom štýle ako sedačka, rovnako sa môže stôl líšiť od stoličiek. Nebojte sa experimentovať a popustite udzu svojej fantázie – hrajte sa s farbami, vzormi i materiálmi. Dokonalá kompatibilita a zladenosť vášho nábytku znamená nedostatok vašej individuality.
Narušte symetriu vášho interiéru
Dokážeme pochopiť, že interiérové predmety a doplnky, akými sú napríklad nočné lampy, kreslá alebo nočné stolíky, vyzerajú dobre najmä v pároch. Práve tieto detaily dávajú totiž miestnosti šmrnc dokonalej harmónie, jednoty, integrity. Dajte si však pozor, aby ste to s tou symetriou neprehnali, pretože vaša miestnosť sa môže stať veľmi jednoducho chladnou či dokonca nudnou. A určite by ste nechceli, aby tak pôsobila napríklad vaša spálňa. Skúste do miestnosti pridať jeden kus nábytku, ktorý bude v úplne inom štýle než ostatné doplnky.
https://www.instagram.com/p/BgQnzTFlybE/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_profile_upsell_logged_in_control
Nebojte sa zmeny
Premiestenie nábytku vo vašom dome dokáže často dodať miestnostiam úplne nový a odlišný vzhľad. A áno, pre zlepšenie nálady a celkového pocitu z vášho domova je zmena veľmi dôležitá a potrebná. Ak plánujete kúpiť nový nábytok, predtým, než si ho odídete vyberať do obchodu, by ste si mali urobiť plán. Keď zistíte, čo vlastne chcete, bude pre vás oveľa ľahšie rozhodnúť sa, čo máte v obchode hľadať a posúdiť, či sa to do vášho bytu vôbec hodí.
Odľahčite to
Svetlé stoličky, lavičky alebo stoličky na tenkých nohách dokážu perfektne odľahčiť celkové pôsobenie nábytku v miestnosti, ktorý môže pôsobiť až príliš staticky. Táto technika tiež vizuálne rozširuje byt, vnáša doňho priestor a “viac vzduchu“.
Nepodceňujte osvetlenie
Správne mäkké svetlo dokáže premeniť každú miestnosť – dodá jej totiž individualitu a osobitý štýl. Nechajte, aby sa svetlo rozprúdilo po celej miestnosti a nevynechajte žiaden roh. Použite všetko, čo máte po ruke – lustre, svietniky, stolové lampy či regálové a nábytkové osvetlenie. Najlepšou voľbou sú svietniky s farebnými odtieňmi, stolové lampy vo forme vázy alebo ručne vyrobené svietidlá.
Lampa je skvelým spôsobom, ako ozdobiť stôl alebo odyychový kútik v obývačke. Osvetlenie môže byť tiež východiskovým bodom pri dekorovaní miestnosti. Rozostavajte najskôr svietidlá a zvyšok dekoratívnych elementov s nimi potom môžete jednoducho doladiť. Všetko závisí len od vašich preferencií a osobného vkusu.
V predsieni by mal byť dostatok úložného priestoru
Náš byt alebo dom nezačína našou obývačkou či spálňou. Začína chodbou, vstupnou halou či predsieňou. Jedná sa o maximálne funkčnú miestnosť, ktorá má na starosti odkladanie a ukladanie našich vecí. Aby sa z nej nestala skládka, mali by ste sa postarať o to, aby sa v nej nachádzali špeciálne skladovacie priestory. Môžu to byť rôzne úložné boxy, krabice, koše či háčiky. Prípadne môžete vyrobiť aj vlastné, z obyčajného pohára, misy alebo podnosu. Ich hlavnou úlohou je poslúžiť na odloženie kľúčov, okuliarov, obuvákov, a podobne.
Prepojte všetky izby jednou farbou
Ak máte v jednej z miestností limetkovo zelenú tapetu, uistite sa, že niekoľko doplnkov rovnakej farby umiestnite do každej miestnosti – môže ísť o lampu, vázu, kus nábytku, sošku alebo čajovú sviečku. Táto metóda spojí všetky miestnosti v dome v jeden celok.
Zaobstarajte si dekoratívne vankúšiky
Možno najdôležitejší prvok pre vytvorenie útulnosti v byte, sú malé dekoratívne vankúšiky. Môžu byť umiestnené v kreslách, na stoličkách, na sedačke či dokonca priamo na podlahe, v závislosti od ich tvaru a veľkosti. Nekupujte si tvrdé a objemné vankúše, pretože tie by vašej obývačke kúzlo nedodali, práve naopak. Pri výbere sa riaďte jednoduchým pravidlom – ak má miestnosť sedačku alebo kreslo, nesmú v nej chýbať ani vankúšiky!
Dúfame, že sme vás dostatočne naladili, a že sa v najbližšej dobe pustíte do jednoduchej, no o to viac efektívnej prerábky svojho príbytku. Útulnosť a pohodlie, ktoré z neho budú sálať po realizácii niektorého zo spomenutých krokov, sú podľa nášho názoru skvelou motiváciou. Ktorá z rád slávnej autorky sa vám pozdáva najviac a vedeli by ste pomocou nej premeniť vlastný byt? Dajte nám vedieť.
Pozri aj: Aj ty robíš jednu z týchto 15+ chýb? Nečudujeme sa, že máš finančné problémy
Katuš, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku