Keď už majú prísť „naše dni“, vždy tak trochu znervóznieme. Začneme kontrolovať kalendár a počítať. Toto sa deje v prípade, keď máte pravidelnú menštruáciu a len vás z ničoho nič prepadnú pochybnosti. V prípade, že krvácate mimo svojho cyklu, to je skutočný dôvod na paniku, aj keď to tak nemusí vždy byť.
Zdravie žien a osveta aj v tejto oblasti je pre nás dôležitá a preto sme sa rozhodli odpovedať na niektoré závažné otázky, ktoré ste sa možno hanbili opýtať svojho gynekológa.
Je potrebné sa obávať nepravidelnej menštruácie?
Každá jedna žena je individuálna a takisto aj jej menštruačný cyklus. Interval medzi menštruáciami môže byť od 21 do 35 dní. Okrem toho sa tieto intervaly môžu meniť z mesiaca na mesiac. V jednom dni vám začne menštruácia skôr v inom neskôr. Len veľmi málo žien ju má presnú ako hodinky. Individuálna je taktiež doba krvácania. V poriadku je, ak je to od 4 do 7 dní, ktoré má priebeh od slabého, cez silnejšie až po znovu slabé.
Ako rozoznať menštruáciu od krvácania, ktoré by mohli indikovať problém?
V prvom rade určite od štruktúry krvi. Pri menštruácii je tmavo červená, hustá a obsahuje v sebe častice sliznice maternice. Ak má vaša krv skôr hnedastú farbu a príde medzi menštruáciami, jedná sa o špinenie, ktoré je často úplne neškodné. Slabý výtok počas ovulácie je aj podľa lekárov v poriadku a je spôsobené v dôsledku poklesu estrogénu.
Môžem krvácať aj keď som tehotná?
Áno. Ide o krvácanie, ktoré sa objavuje niekoľko dní po oplodnení vajíčka. Vajíčko totiž putuje do maternicovej membrány, kde poškodí cievy. Jedná sa však o krvácanie, ktoré nemusíte ani postrehnúť. Krv je jasná a červená, krvácanie netrvá viac ako pár dní a nesilnie a tento proces je bezbolestný. Ak si však nie ste istá, navštívte svojho lekára.
Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Akékoľvek nepravidelné krvácanie je dôvod na návštevu gynekológa. Dôležité je, aby ste venovali pozornosť výtoku po ovulácii, kde sa v tejto dobe v tele ženy syntetizuje progesterón, ktorý je potrebný na obnovenie sliznice maternice a hlavne pre udržanie oplodneného vajíčka, ak ste tehotná. Krvácať môžete taktiež vplyvom zle zvolenej antikoncepcie, čo si vyžaduje odborné posúdenie lekára. Taktiež ak pociťujete veľkú bolesť alebo máte horúčky.
Ďalšou príčinou krvácania môžu byť hormonálne zmeny alebo poruchy. Najčastejšou príčinou je nedostatok estrogénu v tele. Aj tieto problémy by ste mali konzultovať s lekárom.
Čo je to falošná menštruácia?
Po správnosti by to malo byť tak, že keď dojete poslednú tabletku antikoncepcie, má sa dostaviť menštruácia. Keď ju vysadíte, nastáva falošné krvácanie alebo aj krvácanie z vysadenia. Je zvyčajne kratšie a relatívne s malým množstvom krvi. Klasická menštruácia sa dostaví po skončení účinkov perorálnej antikoncepcie. Celý cyklus sa obnoví od 6 do 12 mesiacov.
Čo robiť, ak krvácam po pohlavnom styku?
Áno, občas sa to stať môže. A to nie len pri pohlavnom styku, ale aj pri neopatrných pohyboch, či náročnom cvičení. V tomto prípade je krv jasno červená. Ak je poškodenie tkanív malé, krvácanie prestane do niekoľkých dní. V prípade, že krvácanie neprestáva, je potrebné navštíviť lekára.
Pozri aj: 50+ krátkych faktov o našom živote, o ktorých ste doteraz (možno) nevedeli
Lucia M., adme.ru
Nahlásiť chybu v článku