Prezidentka Zuzana Čaputová ukázala svoju ostrejšiu stránku. Toto odkázala Robertovi Ficovi

SITA

FOTO TASR - Martin Baumann

V prípade, že líder strany Smer-SD Robert Fico myslel plánované protesty ľudí ako vyhrážky, tak to na prezidentku nefunguje, ale skôr ju to mobilizuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

V relácii O päť minút dvanásť v RTVS to dnes uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Fico, ktorý sa s ňou stretol tento týždeň, jej povedal, že jeho strana plánuje v októbri a novembri zorganizovať protestné zhromaždenia. Čaputová označila schôdzku s Ficom za užitočnú a povedala, že sa veľa dozvedela. Hlava štátu sa stretla aj s ďalšími lídrami parlamentných strán. O schôdzke s opozičným lídrom Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) povedala, že mali veľmi konštruktívnu debatu aj v otázkach referenda.

Ukázala svoju ostrejšiu stránku

Podľa prezidentky Fico v otázke referenda dlhodobo hovorí veci, ktoré „nemajú s pravdou nič spoločné“. Ide napríklad „o zmarenie“ referenda o predčasných voľbách. „Ja som tú otázku nepísala,“ uviedla Čaputová. Upozornila, že „takto položená otázka s takýmito dôsledkami“ v minulosti nebola. Zdôraznila, že si ctí inštitút referenda, ale musí byť vypísané v súlade s ústavou.

Dôležitá je stabilita vlády

O predčasných voľbách hlava štátu uviedla, že sú jedno z možných riešení, avšak to prvé, čo sa ponúka, je stabilita vlády. O stabilite sa podľa Čaputovej ťažko hovorí, ak každý týždeň niekto z koaličných partnerov hovorí o možnom odchode z vlády.

Prezidentka v utorok 28. septembra predniesla v parlamente správu o stave republiky. Opozícia je vyčítala, že bola málo kritická a adresná a bola na strane koalície. Čaputová v RTVS hovorila, že jej správa bola primerane kritická a zároveň mala na pamäti situáciu v krajine. Podľa nej mala snahu vyslať signál na spoluprácu. „Kto to pozeral, čítal, našiel tam kritiku a aj riešenia,“ poznamenala hlava štátu a dodala, že si stojí za tým, že správa bola adresná, primerane kritická a dúfa, že aj spájajúca.

1
Komentovať