Hoci väčšina z nás vyrastala v dobe, kedy sa „jedna výchovná“ nepovažovala za nič zvláštne, v posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o nevhodnosti a následkoch telesných trestov na deťoch.
Ako vo väčšine, tak aj v tomto sú ľudia rozdelení na dva tábory. Jedni fyzické tresty úplne zavrhujú a tí druhí si myslia, že jedna výchovná po zadku ešte predsa nikomu neublížila. Škótsko sa stáva ďalšou krajinou, ktorá zakazuje dať dieťaťu facku. Informoval o tom portál Ladbible. Keď otcovi alebo matke prasknú nervy a udrie svoje dieťa, je to vždy zlyhanie rodiča, ktorý si dokazuje, že je silnejší ako jeho dieťa. Napriek tomu si mnohí ľudia stále myslia, že niekedy je jedna facka účinnejšia ako slová.
V mnohých krajinách je facka primeraný trest
V mnohých krajinách sa facka považuje za primeraný trest, očakáva sa však, že práve v Škótsku sa to bude meniť. Stane sa tak 58. krajinou, ktorá zaviedla zákon, ktorý vstúpi do platnosti v roku 2022. Švédsko to zaviedlo ako prvé, a to v roku 1979, kedy úplne zakázali telesné tresty. „Tento zákon jasne stanovuje, že fyzické tresty by nemali byť súčasťou detstva v Škótsku a predstavuje to významný krok k tomu, aby sa stala krajinou, kde sú práva detí skutočne uznávané, rešpektované a napĺňané,“ povedala Joanna Barrett, členka charitatívnej organizácie.
Stíhanie rodičov
Monisterka pre deti Maree Todd povedala: „Som veľmi rada, že Škótsko sa stalo prvou časťou Spojeného kráľovstva, ktorá vydáva právne predpisy, ktoré zabezpečujú, aby všetky deti bez výnimky mali rovnakú ochranu pred útokmi ako dospelí.“ Podľa nej neexistuje žiadny dôvod, kedy je rozumné udrieť dieťa. Mnohí ľudia však protestujú a varujú predtým, že by to mohlo znamenať stíhanie rodičov za čokoľvek, čo urobia. Za facku svojmu dieťaťu môžu byť trestne stíhaní.
Nahlásiť chybu v článku