Zverejnili prvý narodeninový portrét kráľa Karola ako panovníka. Ľuďom neunikol tento dôležitý detail

TASR

Foto: Instagram (theroyalfamily)

Novú oficiálnu fotografiu britského kráľa Karola III. zverejnili v pondelok pri príležitosti jeho 74. narodenín, jeho prvých v pozícii panovníka. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na portrétnom zábere je vidno kráľa, ako sa opiera o starý dub vo Windsore. Buckinghamský palác v tejto súvislosti oznámil, že Karol III. preberá funkciu správcu Windsorského veľkého parku, ktorú predtým zastával jeho otec, už zosnulý princ Philip. Kráľ strávi svoje narodeniny súkromne a neplánuje žiadne oficiálne podujatia.

Bude sa držať kráľovskej tradície?

Pri príležitosti tohto dňa sa však konajú vojenské oslavy, počas ktorých Jazdecká kapela dvornej kavalérie zahrala pred Buckinghamským palácom počas ceremoniálu výmeny stráží tradičnú skladbu „Happy Birthday to You“. V celom Londýne sa tiež strieľalo z delostreleckých zbraní, pričom Kráľovský oddiel jazdeckého delostrelectva vypálil 41 rán z Green Parku. O hodinu neskôr vystrelila Čestná delostrelecká rota salvu zo 62 diel z Toweru.

Foto: TASR/AP

Zatiaľ nie je známe, či Karol III. dodrží kráľovskú tradíciu a svoje oficiálne narodeniny oslávi osobitne ešte aj v lete. Jeho matka, zosnulá kráľovná Alžbeta II., mala skutočné narodeniny 21. apríla, ale oficiálne oslavy sa konali až v júni. Kráľ sa v nedeľu zúčastnil na prvej Spomienkovej nedeli svojho vládnutia. Pri pamätníku Kenotaf na londýnskej ulici Whitehall položil veniec s vlastným novým dizajnom.