Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorým sa niekedy stalo, že im zarastal necht. Zvyčajne to bol palec na nohe. V tom prípade vám asi netreba vysvetľovať, aké je to nepríjemné, nepohodlné, no najmä bolestivé. V prípadoch, ktoré sú už v pokročilom štádiu, neostáva nič iné, ako zveriť sa do rúk odborníka. No ak pociťujete len prvé príznaky, teda cítite len miernu bolesť alebo podráždenie, existujú rôzne tipy, ako tento problém vyriešiť aj v domácom prostredí. V nasledujúcom článku vám predstavíme 10 tipov, ako si môžete ošetriť takto poranený prst v pohodlí domova.
Namočenie v teplom soľnom kúpeli
Ak chcete zabrániť vzniku alebo opakovanej infekcii spôsobenej zarastajúcim nechtom, skúste použiť kúpeľ v teplom soľnom kúpeli.
Pedikéri odporúčajú namočiť boľavý prst, resp. celú nohu približne na 15 minút do kúpeľa. Pokojne to môžete opakovať aj niekoľkokrát denne. Pri každodennom použití sa zmierni opuch a necht sa zmäkčí.
Výbornou voľbou soli do kúpeľa je tzv. Epsonová soľ. Je to síran horečnatý, ktorý určite poznajú aj mnohí záhradkári ako skvelé hnojivo pri hnednutí ihličnanov. No veľmi dobre funguje aj v tomto prípade, aj keď odporúčame kupovať varianty soli, ktoré sú určené na kozmetické použitie.
Použite antibiotickú alebo hojivú masť
Určite sa vyhnite pokusom vykonávať domácu chirurgiu. Ak nerátame bolesť, aj tak by ste si privodili viac škody ako úžitku. Skúste radšej použiť liečivú masť, najlepšie s antibiotickými zložkami. V lekárňach existuje viacero prípravkov na ošetrenie, prípadne vám môže lekár predpísať framykoínovú masť.
Použite voľnopredajné lieky
V prípade nepríjemnej bolesti sa môžete tiež obrátiť na voľnopredajné lieky. Aj keď ich použitie je na vlastnom uvážení a možno ste nevedeli, ale klasické lieky proti bolesti ako Aspirin, Ibuprofén, Paralen, alebo ich rôzne variácie, môžu dočasne pomôcť od bolesti a môžu stiahnuť zápal.
Použite kúsok vaty
Po soľnom kúpeli, keď je necht zmäkčený a poddajnejší, zoberte čistý malý a navlhčený kúsok gázy, prípadne vaty a opatrne vsuňte medzi necht a problematickú oblasť, čím sa zníži tlak na okolie. Môžete tiež použiť čistý, alebo dezinfekčným prípravkom ošetrený kúsok priadze alebo nite.
Opatrne oddeľte necht od kože
Podobne ako v predchádzajúcom prípade, môžete použiť pilník na nechty alebo podobný nástroj a môžete skúsiť podvihovať necht, a tak ho oddeliť od zarastajúcej časti.
Vydezifikujte pilník peroxidom vodíka alebo alkoholom a zasuňte ho pod necht na tej strane prsta, kde nezarastá. Potom opatrne a pomaly postupujte k zarastenej časti, čím oddelíte zarastajúcu časť od tkaniva.
Noste voľnú obuv
Teraz, keď sme si predstavili, ako si poradiť s akútnym problémom, poďme sa pozrieť na prevenciu, ktorá je mimoriadne dôležitá.
Ako prvé je potrebné zvoliť vhodnú obuv. Noha a prsty by sa v nej mali cítiť pohodlne, mala by byť vyrobená z mäkkých a príjemných materiálov. Podstatné je vyhnúť sa tlaku na prsty, čo znamená, že sa treba vyhnúť úzkym topánkam a topánkam na vysokom opätku.
Skracujte nechty rovno
Uistite sa, že nechty skracujete tak, aby boli zastrihnuté zarovno. Nerobte oblúky, tým len podporujete necht v tom, aby sa šíril ďalej do tkaniva.
Zastrihujte na správnu dĺžku
Ak si necht zastrihnete príliš krátko, zvýši sa pravdepodobnosť zarastania.
Je potrebné nechať nechty trošku dlhšie, stačí niekoľko milimetrov. Tým docielime to, že necht bude pokračovať v raste do dĺžky a bude menšia šanca, že bude zarastať.
Ak budú nechty zastrihnuté príliš nakrátko, tlak vyvíjaný obuvou môže spôsobiť, že necht začne do krajov lôžka zarastať a môže vzniknúť zápal.
Niektorí odborníci uvádzajú, že necht by sa mal upraviť tak, aby bol v jednej rovine so špičkou prsta.
Venujte nohám dôkladnú starostlivosť
Nemusíte navštevovať nechtové štúdio alebo pedikéra, aby boli vaše prsty na nohách zdravé a v kondícii.
Americkí ortopédi a pedikéri sa zhodli na jednoduchých krokoch ako sa preventívne vyhýbať pred zarastaním nechtu. Pravidelným máčaním nôh vo vodnom kúpeli v teplej vode docielime zjemnenie nechtov a ich okolia. Potom opatrne ošetríme prípadnú stvrdnutú kožu pemzou alebo jemným pilníkom. Použite krémy určené na hydratáciu a krém určený na nechty. Jemne stlačte kožu kde vám zarastal necht a takisto ho dobre natrite krémom. Vítaná je tiež masáž nôh, ktorá uvoľní napätie a pôsobí relaxačne.
Sledujte varovné signály
Posledná naša rada je asi najdôležitejšia. Pravidelnou kontrolou si môžete všimnúť začínajúce zarastanie, vďaka čomu môžete predísť mnohým ďalším problémom, ako aj nepríjemnej bolesti. Takisto ale môžete spozorovať aj iné problémy.
Je známe, že ľudia s cukrovkou mávajú často problémy s nohami. Preto ľudia s touto diagnózou by nohám a ich pravidelnej kontrole mali venovať dostatok času. Podľa americkej diabetologickej asociácie, ľudia s cukrovkou majú často problémy so stratou citu v nohách a tiež tvorbou mozolí a vredov.
Takisto suché šupinky na nohách môžu indikovať poruchu so štítnou žľazou, prípadne veľký klenbový oblúk na nohe zase môže smerovať k poškodeniu nervov.
V každom prípade, ak problémy nezmiznú do niekoľkých dní, alebo sa dokonca zhoršujú, návštevu lekára rozhodne neodkladajte. V súčasnosti existujú mnohé efektívne lekárske postupy ako liečiť zarastanie nechtu. Mnohí ľudia sa obávajú návštevy lekára, lebo sa boja že im necht vytrhnú. Avšak nie je dôvod sa obávať. Trhanie zarastajúcich nechtov sa praktizovalo najmä v minulosti a dnes sa k nemu pristupuje len skutočne v krajných prípadoch.
Mávate problémy so zarastajúcimi nechtami? Máte nejaký iný tip ako si poradiť s touto nepríjemnou situáciou? Dajte nám vedieť.
zdroj: babskeveci.sk, interez.sk
Nahlásiť chybu v článku