U mnohých ľudí sa po prekonaní covidu objavuje tento problém. Ak sa týka aj vás, zbystrite pozornosť

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

O postcovidovom syndróme ste už určite počuli aj vy. Na každého pôsobí trochu inak. Avšak, podľa nedávnych štúdií sa zdá, že aj ľudia, ktorí si nič nevšimnú, môžu mať problémy s pamäťou a pozornosťou po prekonaní koronavírusu.

Ako uvádza portál Health Harvard, štúdie sa zúčastnilo 136 účastníkov, aby zistili, aký dobrý výkon dokážu ľudia podávať. Všetci mali okolo 30 rokov a takmer 40 % z nich sa vyliečilo z koronavírusu, zatiaľ čo zvyšok covid nemal.

Zaujímavá štúdia

Výsledky ukázali, že výkonnosť pri úlohe zameranej na pozornosť nebola taká dobrá v skupine, ktorá mala covid v porovnaní s tými, ktorí ju nemali. Podobne dopadli aj v úlohe zameranej na pamäť. Dobrou správou však je, že tento vedľajší efekt sa časom zlepšuje, čo sa týka pamäte je to šesť mesiacov, pri pozornosti zase deväť.

Trápi mnohých ľudí

Štúdia tiež ukazuje, že tieto problémy sa nevyskytujú len u ľudí, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia, ale aj u tých, ktorí mali ľahký priebeh. Samozrejme, tieto zistenia sa dajú interpretovať rôzne, keďže nie je známe, ako na tom boli účastníci pred testom.

Foto: unsplash

Podobnú štúdiu zverejnili aj vedci z Cambridge, ktorí tvrdia, že až 70 % osôb po prekonaní koronavírusu zažíva výpadky pamäte a problém so sústredením. Vedci sa však opäť domnievajú, že je to len dočasné a zmiznú tak rýchlo ako aj iné postcovidové príznaky. Medzi najčastejšie patrí strata chuti, čuchu, kašeľ a problém s dýchaním, ale aj únava, zábudlivosť a problém sa sústrediť či nájsť vhodné slová.

0
Komentovať