10 málo známych pravidiel etikety, ktoré pravdepodobne aj vy stále porušujete

Lucia Mužlová

Viete, ktorou rukou by ste mali po správnosti mávať? Ktoré miesto na sedenie ponúknuť vo svojom aute šéfovi? Existuje niekoľko pravidiel etikety, ktoré zrejme každý deň porušujete aj vy. Expertka na etiketu Joy Weaver vám však prezradí, ako vykorčuľovať zo všetkých možných aj nemožných situácií a dozviete sa niečo o desiatich najčastejších omyloch.

Kašľanie do svojej pravej ruky

etiketa1
medicinenet.com

Prikryť si ústa rukou pri kašľaní alebo kýchaní, to je príklad dobrých spôsobov. „Vaša pravá ruka je však vaša spoločenská ruka,“ hovorí Joy. „Je k dispozícii na pozdrav, mávanie, či posielanie pús. Ľavá ruka je zase vaša osobná ruka, ktorú by ste mali používať práve pri kašli, škrabaní sa a kýchaní.“ Zrejme by ste ani vy neboli šťastní, keby vám niekto podal ruku, do ktorej si pred pár sekundami kýchol. To zrejme nebude príjemný zážitok.

Nosenie kabelky na pravom ramene a odkladanie na operadlo stoličky

Ak chcete, aby vaša spoločenská ruka ostala voľná, najlepšie bude, ak kabelku budete nosiť na ľavom ramene, či v ľavej ruke. Pri pozdrave totiž nemusíte mať dostatok času na to, aby ste si ju prehodili z ruky do ruky. Aj kráľovná Alžbeta nosí kabelku vždy na ľavej strane. Nikdy nedávajte svoju kabelku na operadlo stoličky a ani na prázdnu stoličku vedľa vás. Po správnosti by ste ju mali mať vedľa seba a položenú na zemi, na vašej pravej strane.

Ak všetko cez plece voláte „kabelka“

etiketa2
aelida.com

Pod slovom kabelka si predstavíme veľa vecí. Väčšiu peňaženku, veľkú shopper bag, obyčajnú tašku cez plece, „psaníčko“, aktovky a podobne. Všetky tieto záležitosti sú väčšinou lacné a kúpite ich určite pod 100 €. Kabelka ako taká je však drahšia záležitosť. Je to doplnok a nájdete ich v špeciálnych obchodoch s kabelkami. Niekto si na to potrpí, iným je to jedno. Je však dobré vedieť, aký je medzi kabelkami rozdiel.

Ako odchádzať od stola

Aby ste sa vyhli prípadným kolíziám pri jedálenskom stole, vždy otočte svoju stoličku najskôr doľava a miesto opúšťajte smerom doprava. Ak budete chcieť počas obedu použiť toaletu, nebudete musieť svoj zámer oznamovať celému stolu. Stačí povedať len „Ospravedlňte ma“, otočiť stoličku a odísť.

Soľ je vždy pri korení

etiketa3
steamcommunity.com

Soľnička a korenička sú pár. Nikdy by nemali byť na stole oddelene. Aj keď si hosť pýta iba soľ, po správnosti musí dostať aj soľ, aj korenie. A pamätajte si, že ak ich budete podávať, tak vždy smerom doprava.

Celý čas ste tlieskali nesprávne

Po správnosti by ste mali tlieskať nasledovne. Mierne na ľavej strane vášho tela a vo výške vášho hrudníka. Pravá ruka by mala potichu tľapkať po ľavej ruke. Nikdy netlieskame vo výške našej tváre či smerom nadol, a už vôbec nie pred tvárou niekoho iného.

Najlepšie sedadlo v aute

etiketa4
dailymail.co.uk

Najlepšie miesto v aute, aj v každej limuzíne, je vzadu napravo. To je presne miesto, ktoré by ste mali nechať pre svojho šéfa alebo pre osobu, voči ktorej máte veľkú úctu. Ďalšia osoba v rebríčku by mala sedieť naľavo a najmladší člen by mal sedieť uprostred. Ak by ste to chceli použiť ako „páku“ na svojich starších či mladších súrodencov, tak vás musím sklamať. U súrodencov to neplatí.

Vstupovanie do vozidla

Pri vstupovaní do auta je potrebné si najskôr sadnúť, a až potom presunúť svoje nohy z vonkajšej strany do vnútra auta. Čo je asi najväčším bonusom, je to, že dámy, ktoré nosia sukne, sa nemusia báť, že im bude spomedzi nôh niečo vykúkať.

Ukazovanie prstom

etiketa5
nathanmagnuson.com

Prstom môžeme ukázať alebo poukázať na niečo, no nikdy prostom nemôžeme ukazovať na osobu. Pokiaľ je to nutné a váš priateľ sa nachádza na opačnej strane veľkej miestnosti, ukázať na neho môžete. Dôležité však je, aby ste pri tom mali ruku otvorenú a znázornili to gestom. Nikdy nie pomocou prstov.

Otáčacie dvere používate nesprávne

Keď niekomu držíte dvere, je to jasné. Vy dvere držíte a ostatní vchádzajú dovnútra. Pri otočných dverách je to ale inak. Keď sa stretnete s otočnými dverami, vždy vchádzate ako prvý a postupne po jednom. Nikdy nenechajte vojsť prvého svojho klienta, za ktorého sa následne natlačíte a budete postupovať ďalej otočnými dverami. Klient by si to mohol vyložiť ako trochu nepríjemný zážitok.

Pozri tiež: 13 pravidiel, o ktorých ste sotva vedeli, no mali by ste ich ovládať

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), mentalfloss.com

Najnovšie články