10 mýtov o vlasoch, ktorým ešte stále veríme a bránia nám mať krásne a zdravé vlasy. Najviac ma šokoval bod č. 7!

romi

Keďže vlasy sú našou korunou krásy, venujeme im veľkú pozornosť. Pri snahe mať zdravé a krásne vlasy neraz míňame horibilné sumy za rôzne prípravky a veríme rôznym poverám a mýtom o nich. Je však veľmi ťažké určiť, čo je pre ne správne a čo im naopak škodí. Tu nájdete 10 najčastejších mýtov o vlasoch, ktorým sme do teraz verili.

Článok pokračuje pod videom ↓

#1 Vypadávanie vlasov je vždy zlé

vanitycask.com

Je úplne v poriadku ak nám denne vypadne 150 až 200 vlasov.  Každý jeden vlas prechádza tromi fázami – anagénna (rastová), katagénna (prechodná) a telogénna (pokojná). Dvakrát ročne, najčastejšie na jar a jeseň, veľká časť vlasov prechádza telogénnou fázou. To znamená, že vlasy sú „mŕtve“ – ďalej nerastú a len tak ležia na hlave. Preto začnú masívne vypadávať, alenebojte sa, v prázdnych folikulách sa hneď začnú tvoriť nové vlasy v anagénnej – rastovej fáze. Ak však vypadávanie vlasom trvá viac ako mesiac a opakuje sa viac ako dvakrát ročne, odporúčame navštíviť lekára.

#2 Zázračné lieky na rast vlasov

pixabay.com

Ani najsilnejšie hormonálne lieky nedokážu to, aby sa bunky delili rýchlejšie. Takže ani žiadna kozmetika nemôže urýchliť rast vlasov. Výrobcovia týchto kozmetických prípravkov nám sľubujú niekoľko nových centimetrov mesačne. Rýchlosť rastu vlasov je však geneticky daná a u každého je individuálna. Priemerne podrastú vlasy 1 cm za mesiac.

#3 Šampón a kondicionér používajte rovnako

pixabay.com

Šampón je prostriedok na čistenie vlasov a pokožky hlavy, takže by sa mal aplikovať na korienky vlasov. Pena, ktorá sa následne vytvorí postačí na umytie zvyšnej časti vlasov. S kondicionérom je to naopak. Keďže korienky vlasov sa rýchlejšie mastia, kondicionér nanášajte len na končeky. Tie sú najsuchšie a najviac potrebujú zvlhčiť.

#4 Fénovaním sa vlasy ničia

pixabay.com

Fénovanie vlasov, podobne ako ich žehlenie a natáčanie negatívne ovplyvňuje len „holé vlasy“ – to znamená tie, ktoré nie sú chránené žiadnym prostriedkov na úpravu vlasov. Ak na vlasy používate špeciálne prostriedky na ochranu pre teplom, nemusíte sa o zdravie vlasov báť.

5# Ak ostriháte dieťaťu vlasy do 1 roka, bude ich mať hustejšie

pixabay.com

Prvé vlasy dieťaťa, ktoré sa mu vyvinuli v matkinom lone, sú veľmi jemné a často sú bez pigmentu. Ak takéto vlasy ostriháte, začnú mu hneď rásť „dospelé“ vlasy. Ich štruktúra je rovnaká ako naša, a preto sa nám zdá, že vlasy sú hustejšie a pevnejšie. V skutočnosti mu však takého vlasy začnú rásť bez ohľadu na to, či ich ostriháte alebo nie. Takže milé mamičky, pokojne môžete počkať pokiaľ vášmu bábätku prvé vlásky vypadajú samé.

#6 Keratínové vyrovnávanie nám zaručí zdravšie vlasy

Zloženie zmesi na keratínové vyrovnanie vlasov sa počas niekoľkých rokov výrazne zlepšilo. Spočiatku v nej bol formaldehyd, ktorí používali patológovia. Dnes táto zmes obsahuje rovnaké látky, ktoré naše mamy používajú pri chemickom čistení vlny a ktoré poškodzujú štruktúru vlasu. Vyrovnávanie vlasov keratínom nie je podvod, ale postup, ktorý vlasy neozdraví, ale zaručí im krajší vonkajší vzhľad. Takže vlasy síce nebudete mať zdravé, ale budú tak vyzerať.

#7 Blondínky majú riedkejšie vlasy ako brunetky

pixabay.com

Veci pri skúmaní zistili, že v skutočnosti majú blondínky oveľa viac vlasov ako brunetky a červenovlasé krásky, ale ich vlasy sú oveľa tenšie. Preto sa nám pri pohľade na ne zdá, že ich vlasy nemajú objem a hustotu. To sa však nedá povedať pri pohľade na ryšavé vlasy.  Ryšavé ženy majú vlasov najmenej, ale keďže sú najhustejšie a majú najväčšiu elasticitu, majú najzdravší vzhľad. Neraz si pri pohľade na ne závistlivo povzdychneme.

#8 Zapletanie vrkoča napomáha vypadávaniu vlasov

pixabay.com

Pokiaľ vlasy nesťahujete až tak, že to bolí, nemusíte sa báť. Vlasy ostanú pekne na svojom mieste a nevypadnú. Naviac, elegantný voľný drdol chráni vlasy pred ďalším poškodením.

#9 Lupiny sú nákazlivé

pixabay.com

Lupiny vznikajú nadmerným vylučovaním kožného mazu a následným odlupovaním vlasovej pokožky. Príčin na vznik lupín je mnoho, ale nikdy to nie je „nakazenie sa“ od inej osoby. Takže ak si požičiate čiapku alebo hrebeň, nemusíte sa ničoho báť. Osobnú hygienu však treba dodržiavať naďalej.

#10 Mužské a ženské vlasy sú rozdielne

pixabay.com

Mužský aj ženský vlas má úplne rovnakú anatomickú štruktúru. Rozdiel je v tom, že ženy radi s vlasmi experimentujú. Používajú rôzne prípravky, vlasy si farbia, žehlia a inak zaťažujú. Keďže muži sa až tak o svoje vlasy nestarajú a často ich strihajú, majú ich zdravšie a hustejšie.

Pozri aj: Týchto 6 znamení vám dá jasne najavo, že sa niekomu páčite

zdroj: babskeveci.sk (Romi K)

Najnovšie články