Cítite sa vyčerpane a musíte ospravedlňovať správanie vášho partnera? Týchto 10 znakov signalizuje, že ste uviazli v toxickom vzťahu

KatkaR

Ak ste už niekedy niekde začuli termín “toxický vzťah“, prvá vec, ktorá vám napadla, bola pravdepodobne tá, že takýto vzťah je jednoducho hrozný, a že vám sa také niečo nikdy nemôže stať. Ste si tým však istá? Takýto vzťah je totiž niekedy ťažko identifikovateľný. Existujú typické a zjavné známky nefunkčného vzťahu – sem patrí akýkoľvek typ psychického, fyzického, verbálneho či finančného týrania alebo napádania. Sú tu však aj skryté známky, ktoré môžu byť pre vzťah rovnako či ešte viac problematické. Pozrite sa s nami na to, čo vlastne spadá do oblasti toxickosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

“Každý jeden vzťah má určitú úroveň toxickosti. Nič nie je perfektné a vždy existuje možnosť niečo vylepšiť,“ objasňuje psychoterapeutka Ginnie Love Thompson. Problém však nastáva vtedy, keď táto úroveň prekročí hranicu a dostane sa mimo vašej kontroly. Ak budete pokračovať v čítaní, dovziete sa, ktoré známky signalizujú nefunkčnosť vzťahu.

Váš partner nikdy nepreberá zodpovednosť

Ak nežná požiadavka o to, aby si váš partner vyvesil mokrý uterák alebo pozbieral špinavú bielizeň zo zeme, končí zakaždým nepríjemnou hádkou (lebo vy viete, že má v práci ťažký týždeň, zažíva stresujúce obdobie a nechápe, prečo to musíte vyťahovať práve teraz) vedzte, že ide o prvý náznak nezdravého partnerského vzťahu.

Zabúdate sa starať sama o seba

View this post on Instagram

✨⭐️✨ DAY 4 #Mantras4theNewYear “I am strong” Pincha Mayurasana/forearm stand. . Inversions like pincha always make me feel strong and powerful. 🔥 If pincha is not in your practice yet, go ahead and take a Dolphin Pose, which is another strength-building asana. 💪 . Hosts(in posting rotation): @meliniseri “I am love” @yogi_goddess “I am balanced” @alissayoga “I am grounded” @coffeeandrainbows “I am strong” . . Sponsor: @aloyoga . . Poses: 1. Camel 2. Headstand 3. One legged king pigeon 4. Pincha 5. Bow 6. Warrior 3 7. Handstand 8. Bakasana 9. Wheel 10. Bird of paradise 11. Eight angle pose 12. Navasana . Wearing all @aloyoga Mat @aloyoga 🖤 Repost By: @coffeeandrainbows

A post shared by Self Care (@selfcare) on

Príznaky uviaznutia v toxickom vzťahu by ste nemali hľadať iba na svojom partnerovi. ‘‘Toxický vzťah znamená okrem iného aj to, že nemáte záujem starať sa sama o seba. Starostlivosť o seba je prioritná pre každý vzťah a dokáže ho zbaviť toxickosti.‘‘ Ak z akéhokoľvek dôvodu zanedbávate čas, ktorý máte tráviť sama so sebou (a tým dôvodom môže byť napríklad i to, že kvôli partnerovi odložíte všetky aktivity, ktoré ste mali naplánované), je to znak toho, že váš  vzťah sa stáva toxickým.

Partner s vami odmieta komunikovať

To, že sa s partnerom z času na čas pohádate alebo sa v niečom nezhodnete neznamená, že váš vzťah je toxický. Ak s vami však váš partner odmieta komunikovať a spolupracovať na riešení problémov, nastáva problém. “Zdravé páry sú otvorené vzájomnej spätnej väzbe,“ vysvetľuje psychoterapeutka Rebecca Hendrix. “Malo by im záležať na šťastí toho druhého a rovnako na budovaní efektívnejšej komunikácie.“ Keď partner namiesto počúvania neustále opakuje, že o probléme nechce hovoriť, odvracia pohľad, neodpovedá alebo jednoducho odíde z miestnosti, bliká tu červené svetielko signalizujúce toxickosť.

Cítite sa vyčerpane

Ak sa vo vašom vzťahu cítite byť vyšťavená a máte pocit, že z vás doslova vysáva všetku energiu, je to znak jedovatého vzťahu, opisuje Thompson. Môže sa to prejaviť fyzicky, celkovou únavou a vyčerpanosťou. “Toxický vzťah môže doslova zničiť zdravie nášho tela – je podstatné, aby sme dávali pozor a vnímali tieto náznaky a to, ako na ne naše telo reaguje,“ dodáva.

Partner vám neustále ponúka “konštruktívnu kritiku“ – aj keď o ňu nežiadate

Keď ste boli sama, pravdepodobne ste si hľadali partnera, ktorý vám pomôže byť o čosi lepšou verziou samej seba. Niekoho, kto vás bude podporovať, povzbudzovať a posmeľovať, aby ste sa nebáli nových výzev a bude vám pomáhať pri ich prekonávaní. “Ak má však váš partner neustále narážky na to, či ste si istá tým extra kúskom pizze, ktorý sa chystáte zjesť – a v momente, kedy sa vás to čo i len trochu dotkne, znie jeho obrana tak, že sa snažil iba pomôcť – majte na pamäti, že to nie je o pomáhaní, ale o tom, že vás chce mať pod kontrolou,“ objasňuje Hendrix.

Váš partner si nikdy nepamätá vaše plány

Nikto od vášho partnera nežiada, aby si podrobne pamätal každý váš krok, ktorý sa chystáte urobiť počas nasledujúceho dňa, avšak mal by si pamätať dôležité udalosti vášho života, stáť pri vás a podporiť vás. “Ak vás partner požiada o pomoc s úlohou do práce alebo do školy v ten istý deň, kedy sa pripravujete na obhajobu vašej dizertačnej práce, je možné, že si neuvedomuje, ako jeho správanie ovplyvňuje ostatných ľudí,“ vysvetľuje Hendrix. Samozrejme, ak sa to stane raz alebo dvakrát, nie je na tom nič zlé. Problém nastáva, ak sa tieto situácie opakujú pravidelne.

Zo svojich problémov obviňuje iných ľudí

Ak váš partner pripisuje vinu za svoje problémy niekomu inému – či už vám, svojmu šéfovi, svojmu kolegovi alebo svojej matke – podľa Hendrix môže byť takéto správanie označené ako toxické. Súčasťou zdravého vzťahu je totiž aj schopnosť oboch partnerov priznať si chybu, nehanbiť sa prejaviť svoje emócie a prevziať za ne zodpovednosť.

Váš partner je príliš súťaživý

Jemná a nevinná súťaživosť dokáže byť pre vzťah prínosná. “Partneri v zdravom vzťahu sa navzájom podporujú a sú šťastní, keď ten druhý niečo vyhrá alebo v niečom uspeje,“ tvrdí Hendrix. Súťaživosť však prekračuje hranice a prispieva k jedovatosti vášho vzťahu v bode, kedy vám váš partner nedopraje a núti vás cítiť sa zle za úspechy, ktoré ste dosiahli. Ak sa teda prichytíte v situácii, kedy vaše víťazstvá pred partnerom skrývate, pretože sa bojíte, že by mohol žiarliť alebo by vám ich mohol vyčítať, zbystrite pozornosť!

Cítite sa, akoby ste na vašom vzťahu pracovali iba vy

V každom vzťahu existuje akési prirodzené rozdelenie práce a úloh. Možno ste vy tá, ktorá stále vykonáva rezerváciu vašej obľúbenej reštaurácie alebo zariaďuje wellness pobyty. Vášmu partnerovi tak dávate zjavne najavo, že na prvom mieste je on a váš spoločne strávený čas, pretože si aj v období najväčšej zaneprázdnenosti dokážete nájsť čas na to, aby ste zabezpečili romantický večer. Hendrix však vysvetľuje, že “zdravý vzťah je partnerstvom, kde prispievate a spolupracujete obaja.“ Ak máte pocit, že celý vzťah stojí na vašich pleciach a že vy ste tá, ktorá musí urobiť všetko pre jeho vývoj, rovnováha je narušená a vzťah sa začína stávať nezdravým. Uistite sa, že nie ste jediná, ktorá plánuje každodenné aktivity a ktorá pracuje na trvácnosti vášho vzťahu.

Neustále musíte ospravedlňovať nevhodné správanie svojho partnera

Ak musíte neustále hľadať odôvodnenia nevhodného a nepríjemného správanie svojho partnera, či už sa jedná o citovú nedostupnosť, nedostatok empatie a porozumenia, nevrlé a podráždené správanie voči vašim spoločným priateľom alebo nedostatok podpory z jeho strany, majte na pamäti, že tu nastáva veľký problém. Každý z nás má predsa obdobia, ktoré sú stresujúcejšie a cítime sa byť viac pod tlakom, no to nie je dôvod na to, aby sme si naše napätie vybíjali na našom okolí alebo milovanom človeku.

Dúfame, že ste sa v týchto bodoch nenašli, no ak predsa, máte potvrdené, že tieto náznaky nemajú v zdravom a šťastnom vzťahu čo hľadať. Máte s niektorým z nich vlastné skúsenosti? Ako ste túto situáciu vyriešili? Poraďte aj nám ostatným.

Katuš, womenshealthmag.com

Najnovšie články