13 jednoduchých tipov ako schudnúť. Vďaka tomuto sa mi podarilo za 2 týždne zhodiť 7 kilogramov

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash

Jestvuje mnoho diét a cvikov vďaka, ktorým dokážete zhodiť veľké množstvo kíl. Kilá, ktoré ste nadobudli zlou alebo nepravidelnou stravou, zlým spánkom alebo stresom. Nato aby ste však zhodili nejaké to kilečko navyše, nemusíte myslieť iba na zdravú stravu. Samozrejme, je veľmi podstatná, ale chudnutie môže byť ovplyvnené aj mnohými iným faktormi.

#1 Zobuďte sa skôr

Foto: unsplash

Nedovoľte nadmernému leňošeniu aby vám prihodilo kilá navyše. Správny spánkový režim zlepšuje váš metabolizmus a preto keď veľa spíte mohlo by to uškodiť vášmu telu. Vedci zistili, že ľudia, ktorí spia priemerne 8-9 hodín a zobudia sa po 10:45 zjedia počas dňa o 250 kalórií viac ako tí, ktorí vstávajú zavčas rána.

#2 Čistite si častejšie zuby

Foto: unsplash

Zubná kefa nielen čistí zuby ale napomáha aj pri strate hmotnosti ak ju používate počas dňa. Viac ako 14 000 ľudí sa zúčastnilo experimentu, ktorý dokázal, že existuje spojenie medzi čistením zubov a chudnutím. Zubná pasta odstraňuje zvyšky potravy a zabraňuje nám komunikovať s našimi receptormi – a náš mozog dostane zvláštny signál, že už skončil obed.

#3 Viac sa smejte!

Foto: unsplash

Nie, nie je to vtip. Je dokázané, že úprimný a poriadny smiech má rovnakú funkciu ako chôdza. Je to najmä tým, že pri smiechu zapájate do pohybu mnoho svalov a to najmä brušné. Je možné, že za 10-15 minút smiechu dokážete spáliť 40-170 kalórií. A samozrejme s pozitívnym myslením ide vždy všetko jednoduchšie!

#4 Pite viac vody

Foto: unsplash

Tento fakt je viac než jasný. Pitie čistej vody urýchľuje spaľovanie tukov. A teda ak chcete schudnúť, pitný režim je veľmi potrebný! Vo výskume museli ľudia vypiť 2 veľké poháre vody a ich metabolizmus sa zrýchlil o neuveriteľných 30%! Vedci navyše tvrdia, že piť o 50% tekutín denne viac môže spôsobiť stratu 17 400 kalórií ročne.

#5 Využívajte pravidlo 2,5 minúty

Foto: unsplash

Princíp tohto pravidla je v tom, že 5-30 sekúnd ťažšieho cvičenia počas tréningu (napríklad jazda na stacionárnom bicykli) spolu so 4-minútovou prestávkou môže zlepšiť váš metabolizmus spáliť o 200 kalórií viac. Spravte si svoje tréningy efektívnejšie.

#6 Jedzte menej, ale častejšie

Foto: unsplash

Tým, že budete jesť častejšie dáte svojmu telo signál, že si nemusíte odkladať zásoby. Výskum doktora Davida Jenkinsa ukazuje, že pokiaľ začnete jesť častejšie, ale v menších dávkach, zníži sa hladina cholesterolu o 15% a hladina inzulínu o takmer 28%. Inzulín hrá pri chudnutí veľmi dôležitú úlohu pretože kontroluje hladinu cukru v krvi.

#7 Znížte si jas na telefóne

Foto: unsplash

V prípade, že používate telefón pred spaním, skúste svoj jas dať čo na najmenej. Výskum tvrdí, že jasné svetlo klame náš mozog a tak zastavuje tvorbu melatonínu. Náš metabolizmus je veľmi spätý spolu s naším spánkom. Keď upravíte jas vášho telefónu váš spánok bude omnoho kvalitnejší.

#8 Prestaňte počítať kalórie

Foto: unsplash

Vedci odporúčajú aby ľudia prestali počítať množstvo kalórií, ale radšej nech sa sústredia na kvalitu potravín, ktoré konzumujú. Veľmi dobrý príklad je napríklad hamburger, ktorý má veľké množstvo kalórií ale rovnako aj orechy majú veľké množstvo kalórií, ale sú pre naše telo užitočné. Veľmi vhodné a dobré sú produkty, ktoré sú bohaté o minerály ako napríklad zelenina, orechy či semienka. Tieto produkty vám pomôžu si zvyknúť na novú stravu a upokoja váš hlad.

#9 Vetrajte

Foto: unsplash

Výsledky známych výskumov tvrdia, že ak vpustíte do svojej izby studený vzduch ovplyvní hnedý tuk (tuk, ktorý chráni telo pred zimou). Účastníci výskumu museli spať v rôznych izbách s rôznymi teplotami. Po 4 týždňoch muži, ktorí boli v chladnejších miestnostiach stratili na hmotnosti.

#10 Nespite cez deň

Foto: unsplash

Je vedecky dokázané, že ľudia spália menej tuku pokiaľ spia cez deň a v noci sú aktívny. Podľa jedného výskumu skupina vedcov z University v Colorade sleduje počas 6 dní 14 zdravých ľudí. Počas prvých 2 dní ľudia spali výlučne len v noci. Po 2 dňoch zmenili svoje návyky a spať začali cez deň. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí spali cez deň tak ich metabolizmus sa zhoršil. Ak však máte prácu, ktorú vykonávate v noci, lekári odporúčajú znížiť príjem kalórií o 50 až 60.

#11 Jeden deň v týždni porušte zdravú stravu

Foto: unsplash

Tento bod môžete poznať aj pod slovným spojením „cheat day„. Cheat day je veľmi populárny aj medzi populárnymi športovcami. V tento deň môžete jesť čokoľvek aj keď máte tie potraviny zakázané. Je to menší trik pre váš mozog. Keď viete, že budete odmenení za svoje úsilie, bude pre vás oveľa jednoduchšie odmietnuť nezdravé jedlo.

#12 Zbavte sa stresu

Foto: unsplash

Podľa istej štúdie stres značne spomaľuje metabolizmus. Je tiež dokázané, že keď sme pod stresom dokážeme zjesť viac sladkého, mastného a nezdravého jedla. Vedci hovoria, že konzumovanie mastných jedál počas stresu nám spôsobuje pribudnutie kíl.

#13 Majte dostatok spánku

Foto: unsplash

Spánok je veľmi dôležitý nie len pre vašu váhu a metabolizmus ale rovnako pre celé telo. Spánok a oddych patria teda medzi najdôležitejšie veci. Zdravý spánok je priemerne 8 hodín. 60 000 žien sa zúčastnilo experimentu, pri ktorom vedci zistili, že ženy, ktoré spali menej ako 5 hodín priberali rýchlejšie ako ženy, ktoré spali 8 hodín.

Samozrejme najlepšie je konzultovať chudnutie so svojim lekárom a poradiť sa čo je pre vás vhodné. Toto je, ale pár bodov, ktoré nijak vážne neuškodia vášmu zdraviu a stojí za to ich vyskúšať.

Pozri aj: Ženy, ktoré vychovávajú 3 deti to majú najťažšie. TOTO je dôvod, prečo je to tak

Gabriela, brightside

Najnovšie články