Nevhodný šampón, sušenie uterákom a zničené končeky. 14 chýb, ktoré robia ženy každý deň a ničia tak svoju korunu krásy

Lucia Mužlová

Krásu utvárajú mnohé veci. Naše nechty, zdravo vyzerajúca pleť, no najmä koruna našej krásy, a tou sú vlasy. Zdravé a udržiavané vlasy zohrávajú jednu z kľúčových úloh a vytvárajú jedinečný a atraktívny imidž. Ponúkame vám zoznam tých najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame pri starostlivosti o naše vlasy. Pozrite sa, čomu by ste sa mali vyhnúť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Voľba zlého šampónu

Čo sa týka starostlivosť o vlasy, výber šampónu je rozhodujúci. Aby sa zabránilo škodlivým a negatívnym následkom, uistite sa, že váš šampón je určený pre váš typ vlasov.

Umývanie vlasov príliš často/málo

View this post on Instagram

#revlonprofessional #hair #highlit

A post shared by zlatica andreji gallova (@zlaticaandreji) on

Odporúčaná frekvencia umývania vlasov závisí od mnohých faktorov. Ide napríklad o typ vlasov, ale aj o kvalitu vody, ktorú používate. Ak sa vám vlasy rýchlo mastia, je vhodné si ich umývať raz za 1 až 2 dni.

Zlá aplikácia šampónu

Pred umývaním si dobre prečešte vlasy. Množstvo šampónu, ktoré použijete, by malo závisieť od dĺžky vašich vlasov. Dajte však pozor, aby ste ho nepoužili príliš veľa. Šampón dajte do dlane a vytvorte penu. Naneste šampón ku korienkom vlasov a jemne masírujte. Na masáž použite len prsty, nie nechty, aby nedošlo k prípadnému poškrabaniu. Hlavu by ste si mali masírovať aj pri zmývaní vodou, je to prospešné pre pokožku hlavy.

Zabúdanie na hydratáciu a vyživovanie

Vlasy rýchlo strácajú vlhkosť. Ak chcete vyriešiť tento problém, používajte špeciálne balzamy a vlasové masky. Balzam môžete použiť zarovno so šampónom alebo ho aplikujte až po šampóne. Dôležité je, aby ste ho aplikovali len do dĺžok. Vlasové masky by ste nemali používať viac ako raz týždenne.

Zlá teplota vody

Mnoho ľudí používa pri umývaní vlasov príliš horúcu vodu. Jedná sa o vážnu chybu, pretože horúca voda zbavuje vaše vlasy farby a aktivuje žľazy, ktoré spôsobujú, že sa vaše vlasy mastia. V ideálnom prípade by ste mali použiť vlažnú vodu, ktorá odstráni všetky nečistoty a navyše zlepšuje krvný obeh. Na záver by ste si mali vlasy prepláchnuť studenou vodou. Stimuluje sa krvný obeh a vaše vlasy budú hladké a lesklé.

Sušenie vlasov pomocou uteráku

Po umytí si vlasy len jemne osušte uterákom tak, aby vám z nich nekvapkala voda. Nikdy si vlasy nebalte do turbanu, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu vlasových folikúl. Ak potrebujete svoje vlasy rýchlo vysušiť, radšej použite namiesto uteráku bavlnené tričko.

Časté a agresívne česanie

Nadmerné česanie môže vaše vlasy preťažiť a ostanú krehké. Dôležité je, aby ste vlasy nečesali priamo po umytí. Počkajte kým mokré pramienky vlasov trochu uschnú a najskôr ich oddeľte prstami. Potom môžete začať opatrne rozčesávať. Na rozčesávanie používajte hrebeň so širokými zubami a vždy začínajte od končekov a postupujte smerom ku korienkom.

Časté používanie fénov, kuliem a žehličiek na vlasy

Fény, žehličky a ďalšie podobné zariadenia spôsobujú, že vaše vlasy sú dehydratované, suché a krehké. Ak sa však bez týchto zariadení neobídete, nezabudnite použiť ochranný sprej proti teplu, ktorý je potrebné nastriekať po celej dĺžke vlasov.

Nesprávne používanie fénu

Ak použijete fén nesprávne, môžete si vaše vlasy poškodiť. Tento spirevodca vám krok za krokom pomôže vyhnúť sa najčastejším chybám.

Najskôr osušte vaše vlasy pomocou uteráka. Vlasy potom sušte pomocou fénu od korienkov ku končekom. Najlepšie je, ak použijete plochý nadstavec, ktorý vytvorí ten správny uhol, ktorým bude teplý vzduch prúdiť. Dnes už zakúpite fény, kde sa dá nastavovať teplota, čo je veľkou výhodou. Vzduch by mal byť chladnejší, aby sa vlasy čo najmenej poškodili.

Nezdravá strava

Zle vyvážená strava a nezdravá strava neumožňuje, aby organizmus doplnil zásoby vitamínov a minerálov. Pokiaľ sa táto situácia stáva pre vás zvykom, zrejme môžete zabudnúť na krásne a zdravé vlasy. Uistite sa, že budete mať v strave dostatok bielkovín. Ďalšou dôležitou zložkou je zinok. Aby nedošlo k jeho nedostatku, mali by ste jesť veľa živočíšnych produktov, najmä vajíčka a napr. kaleráb, avokádo, či sušené slivky. Nezabudnite ani na železo a vápnik. Môžete ich nájsť v strukovinách, hydine, pšenici, pečienke, pohánke a v orechoch.

Zanedbávanie zdravia

V niektorých prípadoch sa kvalita vlasov rýchlo zhoršuje, čo môže evokovať nejaké ochorenie. Častokrát to býva znakom ochorení štítnej žľazy, hormonálnych porúch, stresu a cukrovky. Náš organizmus pracuje tak, že vlasy sú vždy posledné na rade, kam sa živiny dostávajú. Vlasy však môžu prezradiť mnoho ochorení vnútorných orgánov. V každom prípade, pri akomkoľvek podozrení je najlepšie vyhľadať lekára.

Nenosenie pokrývok hlavy

Čiapka, šiltovka, či klobúk sú skvelou ochranou proti slnku. Tak, ako chránime našu pokožku, mali by sme chrániť aj naše vlasy. Vlnená čiapka v zime udrží teplo a klobúk dokáže vlasy ochrániť dokonca aj pred parou. Pri výbere pokrývky hlavy sa uistite, že na hlave nesedí príliš pevne.

Zanedbanie zastrihávania končekov

Je veľmi dôležité, aby ste končeky zastrihávali aspoň raz za dva mesiace. Zbavíte sa rozštiepených končekov a vlasy sa nebudú štiepiť ešte viac do dĺžok.

Spánok s rozpustenými vlasmi

Ak sú vaše vlasy dlhé alebo stredne dlhé, mali by ste si pred spaním urobiť ľahký vrkoč, pričom gumičku neupevňujte príliš silno. Vlasy sa nezamotajú a nezvlnia sa. Na druhý deň ušetríte v kúpeľni kopu času.

Pozri aj: Nechcete míňať za pedikúru veľa peňazí? Toto je 9 krokov, ako si ju spraviť aj doma a ukázať v sandáloch dokonalé chodidlá

 (Lucia M.),brightside.me

Najnovšie články