Viem, ako spraviť dezert, ktorý je skutočnou ozdobou. Zohriala som čokoládu a pred hosťami som zažiarila!

Zuzana Fulopova

Viete si predstaviť sviatky bez chutných koláčov na stole? Nie? Ani my! Ale viete si predstaviť tieto dobroty aj na vianočnom stromčeku, prípadne na veľkonočnom stole? Že nie? My vás presvedčíme, že aj krásne jedlé ozdoby sa dajú ľahko vyrobiť. Prinášame vám kulinárske triky, ako prekvapiť hostí lahodným a krásnym dezertom, ktorý bude zároveň slúžiť ako dekorácia a vy zažiarite!

pixabay.com

Neexistuje asi človek, ktorý by nemal rád čokoládu. A práve túto sladkú ingredienciu použijeme v jednom z receptov na výrobu jedlej ozdoby. Prinášame vám dva lahodné spôsoby, ako si tento dezert pripraviť.

Čokoládové gule s prekvapením

pixabay.com

Na prípravu budeme potrebovať

Silikónovú formu v tvare gule

60 g horkej čokolády

1 čokoládu kinder surprise

250 g práškového cukru

1 vajce

1 L citrónovej šťavy

Stuhu a striekačku

pixabay.com

Návod na prípravu

Horkú čokoládu si rozpustíme v teplej vode a následne časť z nej rozotrieme kefkou po vnútornej ploche dvoch foriem a dáme do chladničky na 15 minút. Následne odlejeme druhú vrstvu čokolády a dáme opäť na rovnaký čas do chladu. Po tretej vrstve dáme formy do chladničky najmenej na 2 hodiny. Čokoláda by mala úplne stuhnúť, tak aby sme ju vedeli odlepiť od formy. Následne si zviažeme stuhu na uzol a vložíme do vajíčka od hračky kinder surprise a zavrieme tak, aby uzol vytŕčal z vajíčka.

pixabay.com

Opatrne vyberieme čokoládu z foriem a aby sme polky gúľ mohli spojiť do jednej celej, zohrajeme si panvicu s trochou vody na ohni a po zovretí vody odstavíme panvicu. Panvicu položíme na dosku hore nohami a opatrne položíme polku gule hornou hemisférou na niekoľko sekúnd na vyhriatu panvicu.

Následne vložíme nachystané vajíčko so stuhou do tejto pologule, tak aby uzol aj v tomto prípade vytŕčal, pretože nám bude slúžiť na zavesenie gule, napríklad na strom či vetvičku. Zahrejeme aj druhú polku gule a opatrne ju priložíme k prvej polke. Čokoládovú guľu necháme dobre zatuhnúť na niekoľko hodín pri izbovej teplote.

Na výzdobu gule budeme potrebovať vajíčko, citrónovú šťavu a práškový cukor. Oddelíme si bielko, ktoré vyšľaháme a postupne pridáme cukor, žĺtko a citrónovú šťavu a všetko dôkladne premiešame. Do striekačky si naberieme výslednú plnku a môžeme zdobiť jednu polku gule, ktorú necháme schnúť v miske 6 hodín pri izbovej teplote. Až po vyschnutí môžeme dokončiť výzdobu aj druhej polky gule. Po vyschnutí môžeme zavesiť guľu na stromček, guľa je hotová!

Snehové vločky

pixabay.com

Na prípravu budeme potrebovať

1 vajce

250 g práškového cukru

1 L citrónovej šťavy

fondán

niť alebo stuhu

vzory snehových vločiek

injekčná striekačka

Návod na prípravu

pixabay.com

Oddelíme bielko od žĺtka a následne si bielko vyšľaháme. Pridáme práškový cukor a citrónovú šťavu a všetko dobre vymiešame. Vzniknutú hmotu pridáme do injekčnej striekačky a môžme si pripraviť materiál na zdobenie.

pixabay.com

Vyberieme si vhodnú šablónu, zakryjeme ju fondánom a môžeme začať zdobiť s pripravenou striekačkou. Hotové snehové vločky vložíme do chladničky až kým nestvrdnú. Nakoniec pridáme na vločky stuhu alebo niť a môžeme nimi ozdobiť stromček.

S týmito špeciálnymi jedlými ozdobami prekvapíte nielen hostí, ale hlavne deti. Priamo zo stromčeka si budú môcť zamaškrtiť. A to už za tú námahu stojí, čo poviete?

Pozri aj: Hollywoodská herečka Cameron Diaz konečne priznala čo sa už dlho šepkalo. Vo veku 45 rokov sa jej konečne splnil sen

                                                                                         zdroj: babskeveci.sk (Zuzu) takprosto.cc