Muži myslia na sex každých 7 sekúnd a infarkt bolí. 18 mýtov o zdraví, ktorým veríme už od detstva, no nie sú vôbec pravdivé

KatkaR

V oblasti zdravia existuje veľké množstvo mýtov a nepravdivých tvrdení, ktoré z nás pomaly ale isto vytvárajú neveriacich Tomášov a ľudí, ktorí sú plní pochýb pri každej možnej príležitosti. Bojíme sa, že čítanie pri tlmenom svetle nám zničí zrak, a že ak náhodou navštívime verejné toalety, nepochybne si odnesieme nejakú nevyliečiteľnú infekciu. Tieto tvrdenia (ako ani množstvo iných), však s realitou nemajú vôbec nič spoločné. Pozrite sa s nami na najčastejšie mýty o ľudskom zdraví a zistite, že sa naozaj nemáte čoho báť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak ste pre požitím alkoholu jedli, nehrozí vám, že sa opijete

Ak poznáte človeka, ktorého tradíciou pred odchodom na sobotnú párty je poriadne sa najesť, a odôvodnením to, že sa následne až tak neopije, určite viete aj to, že toto tvrdenie je obyčajný mýtus, čo vám dotyčný pravidelne dokazuje. Jedlo síce pomáha nášmu telu absorbovať alkohol a spomaľuje tak proces jeho absorpcie do krvi, avšak nezastavuje proces intoxikácie.

https://www.instagram.com/p/BfQPmg9AAXE/?tagged=foodandalcohol

Anestetikum sa má užívať iba v prípade, že bolesť je  neznesiteľná

Síce nie je úplne jasné, kde má tento mýtus svoj pôvod, no v každom prípade je toto tvrdenie zavádzajúce a niekedy je potrebné užiť lieky proti bolesti už v počiatočnom štádiu výskytu bolesti, či dokonca vopred (napr. pri chronických ochoreniach).

Metabozlimus u obéznych ľudí funguje horšie než u štíhlych

Mnohí ľudia sú pevne presvedčení, že za nadváhou či obezitou človeka stojí pomalý metabolizmus alebo jeho nesprávne fungovanie. Vedci však tento mýtus vyvrátili, keď preukázali, že niektorí ľudia s nadváhou majú metabolizmus dokonca rýchlejší než ľudia s normálnou hmotnosťou.

Svetlo z monitora škodí očiam

V súčasnosti je už čo i len predstava bežného dňa bez notebooku alebo počítača veľmi problematická. Mnohí z nás si však pred počítač sadajú s výčitkami voči sebe, svojmu zdraviu a najmä svojim očiam, pretože z každej strany počúvame o škodlivosti osvetlenia vychádzajúceho z počítačovej obrazovky. V skutočnosti však monitory produkujú iba malé množstvo žiarenia, ktoré pre ľudské zdravie nepredstavuje reálnu hrozbu.

Kvalitný šampón a kondicionér zachránia vaše zničené vlasy

Nie, ani ten najdrahší šampón alebo kondicionér nedokáže zachrániť zničené a rozštiepené vlasy. Jediným riešením v tomto prípade sú nožnice a šikovné ruky vašej kaderníčky.

Muži myslia na sex každých 7 sekúnd

Ak by bol tento mýtus pravdivý, muži by nemohli žiť normálnym životom. Nemohli by pracovať, športovať, starať sa o rodiny, riešiť problémy, a vo všeobecnosti žiť pokojne. Muži myslia na sex preukázateľne častejšie než ženy, no 7-sekundové intervaly sú značne prehnané.

View this post on Instagram

@grlwithbangs

A post shared by TheCoupleGoals (@couplegoals) on

Človek môže byť rezistentný voči antibiotikám

Odolnosť voči antibiotikám môžu vyvolať baktérie, avšak nie človek samotný. Práve to je ten tajomný dôvod, prečo liek prestane po dlhšom užívaní účinkovať.

Vitamín C vás ochráni pred chrípkou

V chrípkovom období pravdepodobne bežíte do najbližšieho obchodu nakúpiť citróny, papriky a iné potraviny s obsahom vitamínu C, pretože on jediný vás dokáže znova postaviť na nohy. Ak by sa jednalo o prevenciu, bolo by to v poriadku, pretože vitamín C posilňuje váš imunitný systém a dokáže vás chrániť pred prechladnutím. Avšak, ak už chorá ste, vyliečiť sa budete musieť inak, pretože príznaky chrípky a ani chrípku samotnú vitamín C neodstráni.

Rozmočené prsty sú dôsledkom vstrebávania sa vody do pokožky

Ak ste si dali dlhý relaxačný kúpeľ, možno ste si na jeho konci všimli, že vaše prsty sú mäkké a zvráskavené, a to v dôsledku zúžených ciev. Vegetatívny nervový systém tak reaguje na hydratovanie tela.

Antibiotiká vyliečia prechladnutie

Ak sa budete v budúcnosti pokúšať vyliečiť bežné nachladnutie antibiotikami, pravdepodobne neuspejete. Bežná nádcha je totiž vírusovým ochorením a antibiotiká bojujú iba s bakteriálnymi chorobami.

Olizovanie rán je bezpečné

Ak má niekto zvyk inštinktívne si olizovať akúkoľvek ranu, je načase, aby sa tohto zvyku z detstva vzdal. Oliznutím rany si totiž človek prenáša baktérie z rany priamo do úst.

Zelený hlien je príznakom infekcie

Filmoví zombíci a mimozemšťania v nás vybudovali pocit, že zelená je istotne príznakom vážnej infekcie alebo ochorenia. V skutočnosti však farba hlienu neindikuje prítomnosť či neprítomnosť infekcie, ale obsah bielkovín v krvných bunkách človeka.

Človek cíti počas infarktu silnú bolesť

Vďaka filmom veríme, že človek počas infarktu zažíva veľmi nepríjemnú a ostrú bolesť. V skutočnosti však väčšina infarktov vôbec nebolí, či dokonca prebehne bez povšimnutia a ak človek predsa len pociťuje bolesť, ide väčšinou o problémy so zubami či pálenie záhy.

Za prechladnutie môže zima

Najmä v zimnom období sa to v preplnených čakárňach len tak hemží pacientmi, ktorí sa sťažujú na prechladnutie a jeho dôvody – lyžovačka, sánkovačka, beh v studenom počasí, nedostatočné vrstvenie oblečenia – pričom spoločným menovateľom je vždy zima. V skutočnosti však nikto nie je chorý zo zimy. Všetko spočíva v oslabenej imunite, ktorá je náchylná na útok rôznych vírusov. Zima teda môže prechladnutie podporiť, avšak nie spôsobiť.

View this post on Instagram

Need more of this 💩

A post shared by Berk Arikan (@vincentvangoat_) on

Ekologické potraviny neobsahujú pesticídy a sú výživnejšie

Organické, ekologické, bio. To, čo nemá tento prívlastok, si v dnešnej dobe už takmer neškrtne. Predstava prospešnosti a nadradenosti týchto potravín nad ostatnými je však v skutočnosti tak trochu idealizovaná a viera v to, že tieto potraviny neobsahujú žiadne pesticídy a sú výživnejšie než tie bežné, je trochu naivná. V skutočnosti biopotraviny môžu obsahovať pesticídy, pretože poľnohospodári majú povolené používať chemikálie, ktoré sú niekedy pre životné prostredie dokonca škodlivejšie než ich syntetické alternatívy.

Tehotná žena = hlúpa žena

Ani v súčasnosti nie je celkom jasné, kde má  tento mýtus svoj pôvod. V skutočnosti začne ženský mozog počas tehotenstva pracovať ešte lepšie, než predtým.

https://www.instagram.com/p/Bg4SoAlHwRo/?tagged=pregnantwoman

Jogurty zlepšujú trávenie

Ak má niekto problémy s trávením, pravdepodobne mu odporučíte, aby si dal jogurt. No viete, prečo tak vlastne urobíte a či je vaša rada skutočne taká cenná? Jogurty síce obsahujú množstvo užitočných baktérií, avšak jeho benefity sú v celku trochu prehnané. V našom tele, a teda aj v tráviacom trakte, usilovne pracuje a svoju funkciu vykonáva množstvo iných užitočných baktérií. Navyše, jogurty často obsahujú zbytočne veľa cukru.

V konzervovaných potravinách sa nachádza málo vitamínov

Ľudia majú z nejakého dôvodu vo svojich mysliach pevne vryté, že v konzervovaných potravinách sa nenachádzajú takmer žiadne vitamíny a živiny. Opak je však pravdou, nakoľko potraviny v konzerve si zachovávajú všetky pôvodné živiny. Preto je ich využitie v kuchyni rovnako efektívne ako využitie ich “čerstvých“ kolegov.

Tak čo, vyvrátenie ktorého mýtu vás prekvapilo najviac? Poznáte ďalšie tvrdenia, ktoré sa síce tradujú z pokolenia na pokolenie, no napriek tomu sú nepravdivé? Podeľte sa o ne i s nami.

Pozri aj: Mlieko je dobré na kosti a veľa kávy škodí. 9 mýtov o stravovaní, ktorým ľudia ešte stále veria, no nie sú vôbec pravdivé

Katuš, adme.ru

Najnovšie články