Viete si predstaviť, že by ste do práce chodili len 4 dni v týždni? Sú ľudia, ktorí by boli vyslovene proti tejto zmene, pretože by im práca chýbala a nevedeli by, čo s jedným dňom voľna navyše urobiť. Ostatní by však veľmi ocenili zavedenie tohto návrhu do praxe. Profesor psychológie Adam Grant tvrdí, že zavedenie 4 pracovných dní by bolo lepšie ako pre zamestnanca tak aj pre zamestnávateľa.
Psychológ Adam Grant už dlhé roky navrhuje, že zavedenie 4-dňového pracovného týždňa by bolo jednoduchšie a účinnejšie pre všetky strany. Tvrdí, že ľudia by pracovali oveľa efektívnejšie a zamestnávatelia by ukázali, že si vážia osobný život svojich zamestnancov. „Myslím si, že máme niekoľko dobrých experimentov, ktoré ukazujú, že ak skrátite pracovnú dobu, ľudia budú môcť lepšie sústrediť svoju pozornosť na to, čo robia. Budú pracovať efektívnejšie, kreatívnejšie a kvalitne. Taktiež sú omnoho viac lojálnejší voči zamestnávateľom,“ povedal Adam.
Jeho teóriu podporil aj historik Rutger Bregman, ktorý použil viaceré historické príklady. „Po celé desaťročiaa verili všetci vysoko postavení ekonómovia, filozofi, sociológovia, že do 70-tych rokov budú robiť menej,“ povedal Bregman. „V dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia existovali veľkí podnikatelia, ktorí zistili, že ak nechali svojich zamestnancov pracovať kratšie, boli omnoho produktívnejší. Henry Ford zistil, že ak skráti pracovný týždeň zo 60 na 40 hodín jeho zamestnanci budú viac produktívnejší, pretože nebudú cez svoje voľno unavení,“ dodal Bregman.
Samozrejme v mnohých prípadoch by to fungovať nemohlo pretože máme len 7-dňový týždeň a niektoré zamestnania si jednoducho tých 5 dní vyžadujú. Na druhej strane však možno vedci majú v niečom pravdu. Možno sa o najbližších 100 rokov niečo zmení a generácie po nás budú mať len 4 pracovné dni.
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku