5 domácich spotrebičov, ktoré tajne spotrebúvajú elektrickú energiu, aj keď si myslíme, že sú vypnuté

Lucia Mužlová

Mysleli ste si, že máte domácnosť plne pod kontrolou a za elektrinu platíte iba vtedy, keď ju vedome spotrebúvate počas používania elektrických spotrebičov? Je nám to ľúto, no musíme vám oznámiť, že ste na omyle.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnoho domácich spotrebičov a zariadení totiž vedie „tajný život“ a pokračujú v spotrebe energie aj po tom, ako ich manuálne vypnete. Našťastie sa nejedná o obrovské množstvá energie, čo vysvetľuje, že ste to doteraz zrejme na účte za elektrinu nepostrehli, no ako sa vraví – každý cent je dobrý. Ak sa teda snažíte žiť čo najúspornejšie, pozrite si, ktoré spotrebiče a zariadenia by ste mali radšej úplne vyťahovať zo zásuvky.

Nabíjačka na telefón

pexels.com

A to si cez ňu dokonca ani nemusíte práve nabíjať váš mobilný telefón. Vaša nabíjačka totiž spotrebúva energiu automaticky vždy, keď je zastrčená v zásuvke. Ak ju teda nepoužívate, urobíte lepšie, ak ju z tej zásuvky vytiahnete. Samozrejme, táto spotreba sa dá označiť za zanedbateľnú, no počas dlhého obdobia sa aj takáto spotreba môže prejaviť na účte za elektrinu.

Set-top box pre príjem digitálneho vysielania

pixabay.com

Väčšina z nás sa dnes už ani neobťažuje po odchode z obývačky vypnúť okrem televízie aj všetky ďalšie prijímače a boxy, ktoré nám umožňujú sledovať televízne stanice zo všetkých kútov sveta. A to je však chyba. Ak by sme totiž poctivo zakaždým vypínali aj všetky dodatočné zariadenia, ktoré nám umožňujú sledovať televíziu, ušetrili by sme ročne približne 1 euro.

Televízia

pixabay.com

Vedeli ste, že po stlačení tlačidla „Vypnúť“ na diaľkovom ovládači sa väčšina moderných televízií nevypne, ale v skutočnosti iba prejde do úsporného režimu? A z toho vyplýva, že pokračujú v spotrebe energie aj v čase, kedy sa tvária ako vypnuté a za jeden rok vám takto z peňaženky vytiahnu až o 1 euro.

Počítač alebo notebook

pixabay.com

Môžete ho vypnúť, no pokiaľ ostane pripojený do elektrickej siete, spotreba energie pokračuje ďalej. Ak teda chcete žiť skutočne čo najúspornejšie, mali by ste po ukončení používania počítača či notebooku toto zariadenie úplne odpojiť od elektriny. Ušetríte tým ročne až 5 eur. Navyše, ak takéto zariadenie nevypnete, ale iba uspíte, na jednej strane skrátite čas, ktorý je potrebný na jeho opätovné naštartovanie, no na druhej strane zvyšujete takúto nechcenú spotrebu energie až 1,5-krát.

Zariadenie s digitálnym časovačom

pixabay.com

Hoci je takýto drobný pomocník vždy vítaným doplnkom každého moderného kuchynského zariadenia ako je sporák, chladnička či mikrovlná rúra, jeho prítomnosť so sebou prináša aj skryté poplatky. Keďže je totiž takýto časovač neustále v pohotovosti, či už zobrazuje aktuálny čas alebo dobu do skončenia určitého procesu, za jeden rok vás pripraví až o 5 eur z vašej výplaty.

Odpojiť alebo nie

foto: interez.sk

Niektorí z vás možno nad takými sumami iba mávnu rukou, no pre niekoho môže aj ušetrené euro znamenať veľa. Navyše, ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú všetky zmienené spotrebiče, ročne zaplatíte viac ako 13 eur úplne zbytočne. Je samozrejmé, že chladničku či vstavanú rúru nebudeme kvôli zobrazeniu času odpájať, no napríklad také odpojenie nabíjačky na telefón alebo notebooku keď je nečinnosti už dáva väčší zmysel. Navyše odpojením predchádzate prípadnému skratu na zariadeniach a tým aj možnosti vzniku náhodného požiaru.

Pozri aj: 12 overených marketingových trikov e-shopov, vďaka ktorým vám predajú takmer všetko

brightside.me