Na tvári som mala nepeknú vyrážku a bola bez života a hydratácie. 5 vecí, ktoré robíme každý deň a sabotujeme tak svoju pleť bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli

Lucia Mužlová

O tom, ako niektoré činnosti ovplyvňujú stav našej pleti nie je pochýb. Je to hlavne strava, stres, to, koľko pohárov čistej vody denne vypijeme, šport, ale samozrejme, ovplyvňujú ju aj vonkajšie vplyvy ako napríklad prostredie, v ktorom žijeme, prašnosť a podobne. Nevinné činnosti, ktoré robíme každý deň jej však môžu dať taktiež poriadne zabrať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na túto problematiku sa pozrela aj dermatologička a našla týchto 5 hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú stav našej pleti.

SPF faktor

pixabay

Ochranný filter v podobe krému by sme mali na oblasť tváre používať po celý rok. teda nie len v lete, ako si niektorí myslia. Dôležité je však aplikovať krém správne. Po prvé, krém by mal mať SPF minimálne 30. Je potrebné, aby ste sa uistili, že ho dobre roztriete hlavne okolo očí, na nose a aj uši. Kým sa krém vstrebe, trvá to asi 20 minút, preto ak aplikujete make-up, mali by ste počkať. Čo je však úplne najdôležitejšie, vždy večer treba pleť dobre vyčistiť a tento ochranný filter zmyť. Nepodceňujte dôkladné čistenie. V opačnom prípade sa póry upchávajú, vznikajú pupienky a zbytočné komplikácie, ktoré si vlastne spôsobíme sami.

Príliš častá aplikácia masky

Nie nadarmo je na obale masiek uvedené, ako často ju máte aplikovať. Každý deň určite nie je potrebné. Raz do týždňa úplne postačí, no niekedy je dokonca lepšie ju aplikovať len raz za dva týždne. Mnoho žien si aplikuje aj tzv. nočné masky, ktoré obsahujú kyselinu glykolovú a salicyovú, čo je pre pleť prospešné, no určite nie na každodennej báze. Tieto kyseliny môžu pleť podráždiť, vysušovať a pri častej aplikácie môžu spustiť mastenie. Nezabudnite po maske vždy aplikovať krém, najlepšie s kyselinou hyalurónovou, aby sa vaša pleť rehydratovala. Podobne to platí aj pri peelingoch.

Milujete svoju rannú kávu

Kofeín si doprajeme väčšinou v doobedňajších hodinách, hneď po príchode do práce. V tele a hlavne na pokožke však môže urobiť poriadnu šarapatu. Dehydratuje a odráža sa to najmä v oblasti okolo očí. Aj preto môžete po káve vyzerať viac unavene. Dopriať by ste si mali maximálne 300 miligramov denne.

Spíte len na jednej strane

pixabay

Možno by ste neverili, no ak spíte 8 hodín denne len na jednej strane tváre, môže to mať za následok tvorbu vrások a taktiež tá polovica tváre môže byť mastnejšia a môže na nej byť viac nedokonalostí, pretože prichádza do väčšieho kontaktu s obliečkami. Nemôžete spať na chrbte a počas spánku samozrejme nedokážete ovládať, ako konkrétne spíte? Zadovážte si hodvábne obliečky, ktoré sú šetrné nie len k pokožke, ale aj k vlasom.

Až príliš dbáte o svoje obočie

pixabay

Upravujete si obočie sami doma? Potom by ste mali mať na pamäti, že pinzeta a okolie obočia by malo byť vždy perfektne dezinfikované. V opačnom prípade riskujete to, že sa nečistoty budú prenášať, pokožka bude začervenaná, chĺpky budú zarastať a dokonca sa vám v tejto oblasti môže tvoriť aj nepríjemný zápal.

Pozri aj: Ľudová medicína našich starých mám: Výhody, pravidlá zbierania a odvary z liečivej žihľavy, ktorá môže pomôcť s ranami aj vypadávaním vlasov

Lucia, womenshealthmag.com

Najnovšie články