Muži z celého sveta prezradili, ako podľa nich vyzerá ideálna ženská postava. Výsledok vás na 100% prekvapí

Lucia Mužlová

dove

Proti gustu žiaden dišputát. Aspoň tak to tvrdia staré mamy. Ak ste presvedčení, že mužský pohľad na krásu je variabilný, asi vás raz-dva vyvedieme z omylu. Výsledky štúdie, ktorá bola v roku 2015 publikovaná v periodiku PeerJ, vravia jednoznačne. Väčšina mužov preferuje jeden typ žien. Taký, z ktorých má bežná smrteľníčka depresiu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Muži z 10 krajín sveta, v ktorých je rôzne kultúrne, sociologické a náboženské pozadie, dostali naoko jednoduchú úlohu. Mali sa pozerať na fotografie rôznych typov ženských postáv a priradiť im čísla na základe atraktivity. Väčšina z nich vnímala ako najatraktívnejšie najchudšie ženy. Tie, čo mali index telesnej hmotnosti BMI približne 19. Ak vás nezaujímajú čísla, skúsime vám to priblížiť. Ak dospelej žene vyjde BMI 19, znamená to, že jej hmotnosť hraničí s podváhou a mala by sa poriadne najesť. Normálne hodnoty BMI sú od 20 do 25. Ak ste nad hornou hranicou, pravdepodobne máte nadváhu. Výsledky tejto štúdie však určite nepotešili väčšinu normálnych žien. Čím však ženy mali vyššiu hodnotu indexu telesnej hmotnosti, tým strácali body za atraktivitu.

Vedci však zašli ďalej. Zamysleli sa, čo viedlo mužov k takýmto preferenciám. I keď vám do oči hovoria, že ženu musia mať za čo chytiť, tak sa zdá, že nie je to celkom pravda. John Speakman, vedúci štúdie, to vysvetľuje takto: „Zdravie a kondíciu si spájame s dvoma vecami. So schopnosťou prežiť a s reprodukciou.“ 

Pixabay

Je to teda znak, že muži si podvedome hľadajú partnerku, ktorá je schopná prežiť, donosiť a porodiť zdravé potomstvo? Nech sa človek tvári akokoľvek, stále má v sebe driemajúce inštinkty, ktoré ho spájajú s ostatnými zvieratami. Ďalší člen výskumného tímu, Lobke Vaanholt, dodáva: “ Asi nie je veľmi prekvapujúce, že muži považujú za najatraktívnejšie práve extrémne štíhle ženy. Konieckoncov je to presne to, čo vidia v médiách. Módne móla, sociálne siete a aj celý módny priemysel ponúka len jeden pohľad na krásu.“

No výsledky štúdie doplňujú tento ideál krásy aj o evolučné vysvetlenie. I keď pre mnohé ženy môžu byť výsledky štúdie skutočne deprimujúce, niečo na tom bude. Obezita a nadváha so sebou nesie množstvo zdravotných rizík a muži to predsa len podvedome vnímajú. Možno v skutočnosti ani tak netúžia po krásnych, ale po zdravých partnerkách. Výskumný tím však verí v to, že najvyššia atraktívnosť u žien s nízkym indexom telesnej hmotnosti bola spojená aj s tým, že išlo o mladé ženy od 17 až 20 rokov, ktoré sú pre mnohých mužov predsa len viac príťažlivejšie než staršie ženy.

Pozri aj: Okamžite prestaňte robiť týchto 8 vecí. Podľa psychológov nás robia menej atraktívnymi

zdroj: babskeveci.sk, indy100.com

Najnovšie články