7 (zlo)zvykov, ktoré sú na prvý pohľad neškodné. V skutočnosti by sme sa ich mali radšej rýchlo zbaviť

Hyriaková Kristína

Foto: Flickr (torbakhopper)

Počas svojho života si väčšina z nás vybuduje určitý spôsob bytia. Rokmi si vytvárame rôzne zvyky a často sú veľmi podobné aj zvykom ostatných ľudí. Nie vždy sa však zhodujú aj s tým, čo je dobré pre naše telo.

Veľmi často sa stretávame s tým, že odborníci sa vo svojich názoroch líšia, a to na podstatné veci. Či už ide o pitie vody, o spánok, alebo o čistenie zubov po každom jedle, nakoniec sa predsa len nájde niekto, kto vám bude vždy tvrdiť niečo iné.

Foto: unsplash

Ako na kvalitný spánok?

Už dávnejšie mnohí ľudia hovoria, že na kvalitný spánok nepotrebujete osem hodín, respektíve, väčšina ľudí tvrdí, že je to naozaj veľmi individuálne. Zlý spánok je však horší ako žiadny spánok. Keď ide o jeho kvalitu, možno vás prekvapí, že by ste si mali vytvoriť zvyk, keď chodíte spať v rovnakú hodinu a taktiež rovnako aj vstávate. Ak si myslíte, že keď si ľahnete do postele o tretej, postačí vám vyspať sa do jedenástej, ste na omyle. Podľa publikácie je práve toto chyba, ktorú robí vo svojom živote väčšina ľudí.

  • Snažte sa rovnako zaspávať a vstávať aj počas víkendov.
  • Nechoďte spať prejedený, no zároveň ani hladný
  • Pol hodinu predtým, než sa naozaj chystáte spať, vypnite mobil aj televíziu.

Pitie vody

Je jasné, že hydratácia je naozaj veľmi dôležitá, aby ste udržali svoje telo zdravé. Keď to však budete preháňať, je jasné, že to pre vaše telo nemusí byť vôbec dobré. Ako uvádza portál Medical News Today, zdravé obličky dokážu spracovať najviac jeden liter vody za hodinu. Nadmerné množstvo tekutiny teda zaťažuje celé telo. Naše telo si často zamieňa smäd a hlad. Je dobré, aby sme pili vodu v malých dúškoch a pomaly, pretože práve tak nezaťažujeme svoje obličky. Množstvo vody závisí aj od hmotnosti, ktorú máte.

Čistenie zubov po jedle

Toto je jeden z najčastejších zlých zvykov, ktoré máme v hlave zakorenené už od detstva, a teda, že by sme si mali zuby umývať po každom jedle. Ako uvádza portál Mirror, po jedle sa v ústnej dutine totižto zvyšuje kyslosť a to vedie k demineralizácii. Práve preto je dobré umývať si zuby ráno a večer a nie bezprostredne po jedle. Keď si nechcete zničiť sklovinu, je to to najlepšie, čo môžete urobiť.

Foto: unsplash

Pri kýchaní si nezakrývajte ústa dlaňou

Keďže ľudia nechcú rozoslať baktérie do svojho okolia, už odmalička nás učia, aby sme si pri kýchaní a kašľaní zakrývali ústa rukou. Neuvedomujeme si však, že sa nám dostávajú naspäť do tela. Okrem toho, rukami predsa chytáte kľučky dverí, zábradlia a tlačidlá výťahu. Lepšie je preto, keď máte vždy po ruke vreckovku, do ktorej môžete kýchať a kašlať.

Nesľubujte, čo nemôžete splniť

Len veľmi ľahké sľúbiť množstvo vecí, pretože neviete povedať nie. Odmalička nám hovoria, aby sme všetkým vyšli v ústrety, ale nakoniec pri tom zabúdame na seba, na svoje potreby a na to, čo je pre nás skutočne dôležité. Musíte si vybrať a byť úprimný k ľuďom, ktorí od vás niečo chcú. Nie je vašou povinnosťou všetkým vyhovieť.

Foto: unsplash

Vždy robíte niečo užitočné

Kedy ste si naposledy len tak ľahli do vane bez výčitiek, pretože ste mali doma prach na poličkách a v koši kopu neopratej bielizne? Asi nikdy, však? Odložte niektoré veci nabok a doprajte si toľko času pre seba, koľko naozaj chcete a potrebujete. Verte tomu, že to bude oveľa oslobodzujúcejšie, než by ste čakali.

Foto: piqsels.com

Prehnane šetríte

Keď sa snažíte prehnane ušetriť, je to presne to isté, ako keby ste prehnane veľa míňali. Vždy, keď si chcete urobiť radosť aj tou najmenšou vecou, spôsobí vám to výčitky a neviete si to poriadne vychutnať ani užiť. Preto nájdite balans medzi šetrením a medzi veľkým míňaním peňazí.

Máte niektorý z týchto zvykov? Skúste ich zmeniť, aby sa vám žilo čo najlepšie.

Najnovšie články