Koža je superelastická a raz sme všetci vyzerali ako mimozemšťania. 8 neuveriteľných faktov, ktoré dokazujú, že ľudské telo je najdokonalejší systém

Gabriela Kinčoková

Nikto nepozná ľudské telo úplne dokonale. Ľudské telo je plné hádaniek a javov, ktoré nás dokážu prekvapiť každý deň. Práve preto ho môžeme obrazne zaradiť medzi obrovský div sveta. Je neuveriteľné, čo všetko príroda dokáže. Prinášame vám 8 faktov, ktoré sú dôkazom toho, že telo patrí k najinteligentnejším systémom na svete.

#1 Počas rozhovoru jazyk vytvára neuveriteľné piruety

Foto: unsplash

Ľudská reč by bez jazyka jednoducho nefungovala. Jazyk je totiž ten najmobilnejší a najflexibilnejší sval v našom tele. Dokáže mať rôznu formu a je pritom upevnený len z jednej strany.

#2 Koža je superelastická

Foto: unsplash

Brit Gary Turner je zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov pretože svoju kožu dokáže natiahnuť vo výšky neuveriteľných 16 cm. Túto vlastnosť má jeden človek z 10 000 ľudí.

#3 Máme viac druhov sĺz

Foto: unsplash

Človek v sebe ukrýva až 3 typy sĺz, ktoré sa navzájom od seba líšia chemickým zložením a hlavne sa vyskytujú v odlišných situáciách. Prvé sú bazálne slzy, ktoré udržiavajú oči neustále hydratované a teda sú úplne bežné a časté. Druhé sú reflexné slzy. Tieto slzy máme vtedy, ak nám niečo do oka spadne, podráždi ho alebo sa nám dostane do očí dym. Posledné slzy sú emocionálne. Emocionálne slzy sa objavia vtedy, ak plačete od šťastia alebo vás niekto zraní. Podľa mnohých sú slzy rovnaké, avšak až pod mikroskopom je vidieť, že sú úplne odlišné.

#4 Dúhovka sa skladá z mnohých malých svalov

Foto: unsplash

Ak by ste dúhovku dali pod mikroskop, zdala by sa vám ako obrovská tkaná pavučina s čiernou dierou v strede. V skutočnosti to ale nie je tkaná pavučina, ale tkanivo, ktoré je rovnaké, ako svaly v našom tele, len nie je pokryté membránou. Práve tento sval však môže byť po dlhšom používaní unavený a preto reaguje na svetlo pomalšie. Môže sa to diať práve večer, keď už telo nemá dostatok energie.

#5 Raz sme vyzerali ako mimozemšťania

Foto: unsplash

Lekári a vedci hovoria, že v maternici človek prechádza všetkými fázami evolučného vývoja. To znamená, že počas vývinu sme mali napríklad chvost a medzi prstami žiabre.

#6 Biele krvinky neustále hľadajú v tele parazity

Foto: unsplash

Predstavte si armádne vojsko nastúpené so zbraňami v pozore. Tak presne takú úlohu majú biele krvinky v našom tele. Zlučujú sa do vojsk, ktoré sú pripravené zneškodniť páchateľa. Existujú rôzne jednotky bielych krviniek, ktoré sú rozdelené na riešenie rôznych hrozieb.

#7 Na zuboch sa sú milióny baktérií

Foto: unsplash

Každý vie, čo je zubný povlak, avšak nie každý ho berie dostatočne vážne. V skutočnosti je to niekoľko miliónov baktérií pokope. Vypúšťajú ružovú látku – kyselinu. Tá je v počiatku neutralizovaná slinami, no po niekoľkých hodinách sa stáva čoraz hustejšia a sliny si s ňou už nedokážu poradiť. Vtedy kyselina začne rozpúšťať zubnú sklovinu a to časom vedie k zubnému kazu.

#8 „Aura“ naozaj existuje

Foto: unsplash

O tom, či všetky tie mystické veci, o ktorých čítame so zatajeným dychom existujú nevieme, avšak malé množstvo mágie v našich životoch prítomné je. Nasledujúci jav sa nazýva metóda Schlieren, ktorá nám umožňuje vidieť pohyb neviditeľných plynov alebo častíc vypúšťaných z tela. To znamená, že okolo každého tela môžete vidieť niečo ako „škrupinu“. Pre každého je táto „škrupina“ jedinečná. Každý ma vlastnú zmes pachov, plynov a častíc.

Telo je naozaj najdokonalejší systém sveta. Človek môže vytvoriť akéhokoľvek robota nikdy sa však nič nevyrovná ľudskému telu a prírode, ktorá ho stvorila.

Pozri aj: Viete, koľko cukru je zdravé zjesť za 1 týždeň? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Gabriela, adme.ru

Najnovšie články