Každý si pamätá nejaké základné informácie ohľadom podávaní prvej pomoci, no mnohé kroky, ktoré možno považujete za správne, vôbec nepomôžu a situáciu ešte zhoršia. Podľa profesionálov robia ľudia najčastejšie týchto deväť chýb.
Snažiť sa vypotiť, keď máte teplotu, nie je vždy dobrý nápad
Keď ste chorí, máte pocit, že ste horúci a začnete sa triasť. Je to náznak toho, že sa vaša telesná teplota zvyšuje. Keď sa v takejto chvíli zababušíte do teplého oblečenia, vaša teplota sa zvýši rýchlejšie. Aj keď je pravda, že teplo nám pomáha bojovať proti infekcii, no ak je vaša telesná teplota vyššia ako 38°C, spôsobuje vám viac zlého ako dobrého.
Ak máte veľkú teplotu spolu s triaškou, je lepšie, ak sa ochladíte než zohrejete.
Nedávajte nič do úst človeku, ktorý má epileptický záchvat
Ak sa budete snažiť vopchať postihnutému človeku niečo do úst, môžete mu vylomiť zub. Človek, ktorý zažíva epileptický záchvat, si nemôže odhryznúť jazyk, tak sa toho nebojte. Môže si do neho zahryznúť, no nie kriticky. Najlepšie, čo môžete urobiť, je položiť mu niečo mäkké pod hlavu, ako napríklad mikinu, aby si nespôsobil otras mozgu. Keď záchvat prejde, otočte postihnutého na bok.
Nenanášajte na popáleniny krém okamžite
Keď sa popálite, vaša koža je vystavená vysokému teplu, ktoré preniká do jej hĺbky. Ak si v tejto chvíli natriete popáleninu krémom, zabránite teplu, aby vychádzalo von, a tak si popálenie ešte zhoršíte. Najlepšie je ponoriť si popálené miesto do studenej vody na 15 minút a krém si na popálené miesto nedávajte skôr ako za 20 minút.
Nikoho, kto by mohol byť zranený, nepremiestňujte bez prítomnosti profesionála
Ak sa na ceste vyskytne nehoda, nehýbte s poranenými a určite sa ich nepokúšajte odtiahnuť von z auta úplne sami. Je pravdepodobné, že zranenému ešte zhoršíte stav. Toto sa vylučuje iba v extrémnych prípadoch, ako napríklad, že by vozidlo pohltili plamene. Namiesto tohto by ste väčšinou mali urobiť nasledovné:
Zavolajte záchranku.
Ak môžete, vypnite motor vozidla a odpojte jeho batériu.
Zastavte akékoľvek krvácanie.
Pomôžte zranenému uchovať pokoj.
Ak sa niekto dusí, nepobúchajte ho po chrbte
Ak niekomu pobúchate po chbte pri tom, ako sa dusí, je pravdepodobné, že predmet, ktorý mu prekáža, posuniete ešte hlbšie. Čo by ste mali spraviť skôr, je pomôcť postihnutému predkloniť sa, upokojiť ho a povedať mu, nech sa dvakrát pomaly nadýchne. Toto by malo pomôcť dostať predmet von a uvoľniť dýchacie cesty.
Nepokúšajte sa niekomu vybrať jazyk, ak upadol do bezvedomia
Je nebezpečné, aby človek, ktorý je v bezvedomí, ležal na chrbte, pretože mu môže jazyk zablokovať dýchacie cesty. Aby ste sa uistili, že sa to nestane, stačí, ak ho otočíte na bok. Nemali by ste sa pokúšať vytiahnuť mu jazyk.
Nepriväzujte každú ranu, ktorá krváca
Krvácanie tepny spoznáte ľahko a nie je to vďaka farbe krvi, ako vás to možno učili v škole. V tepnách putuje krv veľmi rýchlo a pod veľkým tlakom. Preto, ak si prerežete tepnu, krv doslova strieka ako fontána. V takýchto prípadoch sa musíte pokúsiť znížiť v tepne tlak, a to tak, že si priviažete kus oblečenia nad tržnú ranu, napríklad pod pazuchou, a to čo najskôr. Ak krvácate zo žily, stačí, ak si ranu prikryjete obväzom, no nemali by ste si ju “priškrtiť”.
Nešúchajte a nedávajte si pod horúcu vodu omrznuté častí tela
Keď máte omrznuté časti tela, šúchanie vám nepomôže, skôr zhorší situáciu. Horúca voda je príliš drastická zmena a svojim končatinám spôsobíte šok, čo vám taktiež nepomôže. Ak máte omrznuté končatiny, stačí, ak si ich ponoríte do studenej vody a postupne budete zvyšovať jej teplotu.
Pred tým, ako sa niekomu budete snažiť pomôcť, zhodnoťte si svoje sily a rozmýšľajte logicky
V pohotovostnej situácií by ste si v prvom rade mali rozmyslieť vaše kroky a zhodnotiť nebezpečenstvo, ktoré vám hrozí. Ak niekoho zasiahol elektrický prúd, nechoďte za ním a nechytajte sa ho, lebo prúd prejde aj do vás. Radšej sa pokúste zastaviť prúd, a to prerušením jeho prívodu alebo dreveným nástrojom odtiahnuť kábel od postihnutého človeka.
Musíte si byť vedomí toho, že v krízových situáciách je každý krok, ktorý spravíte bezhlavo horší ako keby ste nerobili nič. Najlepšie je ihneď zavolať pohotovosť, pretože záchranári vám nielenže pošlú pomoc, ale aj poradia, čo máte robiť a čo radšej nie.
Pozri aj: 9 osvedčených rád od skúsených vedcov, pomocou ktorých vyriešite každý problém so spánkom
zdroj: interez.sk (košo), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku