Za tieto potraviny si poriadne priplatíme! Ceny stúpli hore a budú rásť ešte viac

Kristína Hagarová

Foto: TASR- Roman Hanc

Už niekoľko mesiacov sa hovorí o neuveriteľnom raste cien potravín. Mnohí z nás to už pocítili na svojich peňaženách a zdá sa, že sa to tak skoro neskončí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ceny potravín stúpajú hore. Priplatíme si za chlieb, mäso, mlieko aj zeleninu. Ako uvádza portál TVNoviny, pred rokom sme míňali na potraviny cca 17 % z mesačného rozpočtu domácnosti, teraz to však bude pravdepodobne viac a situácia sa tak skoro zlepšovať nebude. Ako ďalej uvádza portál, vo veľkom sa sťažujú hlavne pekári. Hoci na našich poliach je pšenice dostatok, problém je zvyšok sveta. Ceny pšenice sa vzhľadom na klimatické podmienky a nepriaznivé aspekty zvýšili až o 40 %.

Čo môže za nárast cien?

Najvyšší nárast cien môžeme vidieť na masle, ryži alebo mäse. Najvýraznejšie, o takmer 13 %, však narástla cena zeleniny. Nie sú to však len základné potraviny, ktoré išli hore. Podľa odborníkov môžeme drahšie ceny potravín pripisovať tomu, že narástli ceny za pohonné látky, energie, no viniť môžeme aj pandémiu koronavírusu. Ceny budú pravdepodobne rásť naďalej.