Obrovský pokrok vo vývine vakcíny. Vedci objavili protilátku, ktorá zamedzí koronavírusu infikovať bunky

Hyriaková Kristína

Foto: SITA/AP

Mnohí ľudia netrpezlivo čakajú na to, kedy konečne vedci vyvinú vakcínu proti koronavírusu. Vedci sa však rozdeľujú na dva tábory, napriek tomu, že na vakcíne sa intenzívne pracuje. Niektorí tvrdia, že ju vyvinú do konca roka, druhí sú zase skeptickí.

Ako píše portál IFL Science, zdá sa, že vedci z Utrechtskej univerzity sú k tomu bližšie, než sme si mysleli. Publikovali svoj objav protilátky, ktorá je schopná viazať sa na proteíny na povrchu vírusu, aby sa zabránilo infikovaniu buniek. Autori pri prezentácii svojej práce v časopise Nature vysvetľovali, že experimenty zatiaľ uskutočňovali lne s použitím buniek a skôr, ako sa bude dať povedať či je vôbec táto protilátka vhodná, musia sa venovať ďalším štúdiám použitia vakcíny.

Na ceste k protilátke

Vzhľadom na to, že vírus SARS-CoV-2 – ktorý spôsobuje Covid-19 – patrí do tej istej skupiny koronavírusov ako SARS-CoV, ktorý bol zodpovedný za vypuknutie SARS v rokoch 2002 až 2003, výskumníci začali hodnotiť 51 rôznych protilátok, ktoré sa zameriavajú na tento vírus, ktorý vypukol skôr. „Prostredníctvom tejto zbierky protilátok proti SARS-CoV sme identifikovali protilátku, ktorá tiež neutralizuje SARS-CoV-2 v kultivovaných bunkách,“ píšu autori štúdie.

Foto: TASR/AP

Vyvinú z nej vakcínu?

Protilátka, známa ako 47D11, bráni obidvom vírusom infikovať okolité bunky zacielením na proteíny, ktoré sú na povrchu oboch vírusov. Takáto neutralizačná protilátka má potenciál zmeniť priebeh infekcie infikovaného hostiteľa, podporiť ústup vírusu alebo chrániť neinfikovaného jedinca, ktorý je vírusu vystavený. Autori štúdie teraz dúfajú, že sa uskutočnia ďalšie experimenty, aby sa zistilo či je možné prostredníctvom tejto protilátky vyvinúť aj vakcínu.

Výhoda protilátky

Zatiaľ čo väčšina terapeutických protilátok sa vyvíja najskôr u iných druhov a neskôr sa upravuje tak, aby bola kompatibilná s ľudským imunitným systémom, 47D11 je už ľudská protilátka, čo znamená, že akýkoľvek budúci výskum, ktorý sa jej bude týkať, by mal byť relatívne rýchly.

Foto: TASR/AP

WHO v tom má jasno

V inom článku sme vás informovali, že Svetová zdravotnícka organizácia WHO povedala, že na zastavenie vírusu vakcínu jednoducho potrebujeme. „Naša globálna prepojenosť znamená, že riziko opätovného zavlečenia a obnovenia COVID-19 pretrvá,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnom brífingu zo Ženevy. Zdôraznil, že „v konečnom dôsledku bude na úplné prerušenie prenosu potrebný vývoj a dodanie bezpečnej a účinnej vakcíny“.

Foto: TASR/AP

Šéf WHO tiež vyzval na len „pomalé“ rušenie opatrení proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 s tým, že šírenie COVID-19 sa zrýchľuje vysokým tempom, pokles ochorenia je však pomalý.

BUDE POTREBNÁ VAKCÍNA

„Inými slovami, cesta dole je oveľa pomalšia než cesta hore,“ vyhlásil. „Obmedzujúce opatrenia musia byť rušené pomaly a kontrolovane. Nemôže sa to stať všetko naraz… môžu byť zrušené, len keď budú zavedené všetky správne zdravotnícke opatrenia vrátane významnej kapacity na sledovanie kontaktov.“

Najnovšie články