POZOR: 5 okresov čaká v tento deň hotové peklo. SHMÚ vydal výstrahu, v týchto lokalitách bude 38°C

TASR

Foto: archív TASR

V piatich okresoch juhozápadného Slovenska sa môže vo štvrtok (8. 7.) popoludní vyšplhať teplota na 38 stupňov Celzia. Ide o okresy Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Nové Zámky a Komárno.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy tretieho stupňa. Informuje o tom na svojej webovej stránke. S vysokými teplotami však treba počítať na väčšine územia. Pre celý Bratislavský a takmer celý Banskobystrický kraj a niektoré okresy Košického kraja boli predbežne vydané výstrahy druhé stupňa, teplota môže dosiahnuť 35 až 37 stupňov Celzia.

Výstrahy prvého stupňa boli vydané pre celý Trenčiansky kraj a niektoré okresy Žilinského a Prešovského kraja. Teplota sa môže miestami vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. Výstrahy platia predbežne vo štvrtok od 14.00 do 18.00 h. V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja môžu teploty vo štvrtok dosiahnuť až 38 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy tretieho stupňa pred vysokými teplotami.

Vysoká teplota predstavuje nebezpečenstvo

Výstrahy tretieho stupňa platia v týchto lokalitách v čase od 15.00 do 18.00 h. Meteorológovia varujú, že vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. V okresoch na strednom, južnom a juhovýchodnom Slovensku platia výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Očakáva sa tam miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu do 36 stupňov Celzia. Prvý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí v okresoch najmä na severnom, časti stredného a východného Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť do 34 stupňov Celzia. Výstraha platí v čase od 15.00 do 18.00 h.

Foto: TASR/AP

Zdravotnícki záchranári pripomínajú, že počas vysokých teplôt netreba zabúdať na pitný režim. Pomáha predchádzať kolapsom z tepla, preto treba piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž na organizmus, najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti. Vhodné nápoje sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy.

Čo piť počas tepla?

Obsahovať by mali čo najmenej cukru, do šiestich percent, ten totiž zvyšuje pocit smädu. Nevhodný je tiež alkohol, ktorý zvyšuje produkciu tepla v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje. Pri pobyte na slnku treba myslieť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Ak dôjde k zdravotným ťažkostiam v dôsledku prehriatia, treba pacienta preniesť do chladnejšieho prostredia a podávať mu tekutiny po malých dúškoch, ideálne čistú vodu. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Najnovšie články