Máte na 100-eurovú pomoc nárok aj vy? Dostanú ju tieto domácnosti

SITA

Foto: unsplash

Vláda vyplatí 15,6 milióna eur na druhý balík inflačnej pomoci pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), pomoc pôjde na nezaopatrené deti, pre zdravotne ťažko postihnutých, siroty, či domácnosti v hmotnej núdzi, ktorým vláda nepomohla v prvom balíku pomoci. Spolu pôjde o pomoc pre 158-tisíc ľudí.

Nárok na pomoc majú tieto domácnosti

Ako upresnil minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), prídavok na dieťa sa za október jednorazovo zvýši z 30 eur na 100 eur na 23,7 tisíca detí. Jednorazovo sa tiež za október o 100 eur zvýši náhradné výživné pre 1 330 sirôt, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok.

Pomoc v sume 100 eur dostane aj 14,3 tisíca domácností v hmotnej núdzi, ktorým nevznikol nárok na zvýšenie pomoci v hmotnej núdzi už za máj tohto roka.

Pomoc sa vyplatí automaticky

Ďalšiu pomoc dostane aj 29,4 tisíca ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Túto pomoc štát podľa Krajniaka vyplatí automaticky. O pomoc od štátu v sume 100 eur bude potrebné požiadať na 85,4 tisíca nezaopatrených detí so súdom určenou vyživovacou povinnosťou najviac v sume 150 eur. Štát jednorazovo pomôže aj 900 odchovancom detských domovov a 2,5 tisíca osobám s ukončenou náhradnou starostlivosťou.