Jednotný čas mal byť realitou už v roku 2021, no zdá sa, že sa bude striedať aj naďalej. Zimný čas preto bude začínať od poslednej októbrovej nedele, ako sme boli zvyknutí.
Ako uvádza portál Imeteo, zrušenie striedania letného a zimného času sa odkladá najmenej do roku 2027. K zmene striedania malo dôjsť v celej EÚ, k dohode však nedošlo. Túto tému zatienil koronavírus. Európska únia sa pred rokmi zhodla, že striedanie času zruší, pretože už nemá ekonomický vplyv ako kedysi. Únia vyzvala štáty, aby sa medzi sebou dohodli a ponechali si zimný alebo letný čas.
Čo by ste preferovali vy?
K dohode však nedošlo a štáty začali riešiť dôležitejšie problémy. Téma sa opäť vynorila až teraz, kedy malo podľa dohody dôjsť k zrušeniu striedaniu letného a zimného času. Európska únia sa v lete 2018 pýtala v ankete ľudí, ktorí čas preferujú. Väčšina ľudí si praje ponechanie trvalého letného času. To by znamenalo dlhé večery v lete no v zime by zase Slnko vychádzalo až okolo ôsmej ráno. Obyvatelia Česka, Rumunska, Belgicka, Holandska, Dánska a Fínska by si zase želali ponechanie zimného času.
Pre nás by to znamenalo, že v lete by sme sa museli s dlhými večermi rozlúčiť a Slnko by vychádzalo už po tretej hodine ráno. Jednotlivé vlády preferujú ponechanie zimného času. Ako však uvádza portál, najbližšie roky sa zrušenia určite nedočkáme.
Nahlásiť chybu v článku