MIMORIADNA SPRÁVA: Odvolávanie premiéra Igora Matoviča má jasný výsledok

Lucia Mužlová , SITA , TASR

Foto: TASR/Jakub Kotian

Dnes ráno sa začala na Úrade vlády ďalšia schôdza. Hlasovalo sa o prípadnom odvolaní premiéra Igora Matoviča. Primárnym motívom odvolávania je kauza jeho diplomovej práce. Igor Matovič nakoniec ostáva premiérom.

Hlasy na zvolanie schôdze zozbierala strana Smer – sociálna demokracia so skupinou nezaradených poslancov. Odvolávanie premiéra opozícia predložila do parlamentu po 123 dňoch fungovania vlády. Predseda vlády Igor Matovič ostáva vo funkcii. Opozičný návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi podporilo v Národnej rade SR iba 47 zo 125 prítomných poslancov.

K hlasovaniu poslanci pristúpili po približne 15-hodinovej diskusii. Vystúpilo v nej vyše 30 rečníkov, medzi nimi premiér, podpredsedovia parlamentu aj ministri. Koalícia bránila šéfa exekutívy, kritizovala opozíciu. Tá poukázala na viaceré dôvody, pre ktoré by Matovič nemal byť v kresle predsedu vlády.

Návrh je „veľmi slabučký“

Opozičný návrh na odvolanie predsedu vlády z funkcie považuje premiér Igor Matovič za „veľmi slabučký“. Ako dnes povedal médiám v budove Národnej rady SR, návrh, ktorý v mene 39 opozičných poslancov v pléne predniesol Juraj Blanár  je „historicky najslabším odôvodnením odvolávania člena vlády“.

„Som pripravený na všetky scenáre. Počas včerajšej tlačovky som si dokonca predstavil situáciu, že by mi dnes poslanci dôveru nevyslovili a celkom sa mi tá predstava páčila. Možno by ma niekto zbavil istého bremena, no na druhej strane zodpovednosť káže zabojovať,“ uviedol Matovič.

Už včera mal premiér tlačový brífing, kde poprosil lídrov koaličných strán, aby poslanci pri hlasovaní o jeho prípadnom odvolaní pre kauzu diplomovky hlasovali slobodne. Zároveň dodal, že ak mu poslanci vyslovia nedôveru, hnutie OĽaNO ostane v koalícii. On sám by však skončil v parlamente a aj ako líder OĽaNO.

Foto: TASR – Jakub Kotian

Matovič si myslel, že práca je v poriadku

Predseda vlády zároveň povedal, že o jeho diplomovej práci písali médiá už v roku 2012 a odvtedy sa nič nezmenilo. „Bol som si istý, že je riadne odcitovaná,” povedal s tým,že svoju prácu nevidel od roku 1998. Istota, že jeho práca je v poriadku, Matovičovi podľa jeho vlastných slov umožnila kritizovať pre plagiátorskú kauzu bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka.

V dobe, keď svoju prácu písal, existovalo podľa Matoviča minimum zdrojov na danú tému. To, že v práci sa pri tretine textu odvoláva citáciami na dvoch autorov podľa Matoviča konštatuje článok z roku 2012. „Tak som ju odovzdal a išiel som si ju obhájiť,” povedal.

Zároveň uviedol, že za svoju skutočnú diplomovú prácu považuje svoju firmu, keďže ako študent zamestnával 2 000 ľudí. Pokiaľ ide o získaný titul, Matovič ho podľa vlastných slov nepoužíva.

Premiér odstúpi, keď splní sľuby

Foto: TASR/Jakub Kotian

Denník N vo štvrtok 16. júla informoval o tom, že predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vo svojej diplomovej práci odpísal dve knihy a v roku 1998 ju odovzdal ako svoje dielo. Premiér si myslí, že by pre medializované informácie o jeho diplomovke mal prísť o titul.

„Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti a dodal, že titulom sa nikdy nechválil. Doplnil, že zo svojej funkcie odstúpi „hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil“.

Na záver sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných „fintičiek“.

0
Komentovať