Slovenské mamičky majú hlavu v smútku. Po rodičovskej dovolenke im zamestnávateľ nevychádza v ústrety

SITA

Foto: unsplash

Viac ako polovici žien – matiek zamestnávateľ po návrate z rodičovskej dovolenky nevychádza v ústrety v súvislosti so starostlivosťou o dieťa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako ďalej vyplýva z prieskumu, ktorý pri príležitosti Dňa matiek uskutočnila agentúra 2muse pre 365.bank, prácu z domu má v prípade potreby dovolenú len 5 % slovenských matiek, možnosť flexibilného pracovného času dostalo necelých 12 % z oslovených žien.

Zamestnávateľ im nevyšiel v ústrety

„Viac ako polovica žien sa v prieskume vyjadrila, že im zamestnávateľ nijako nevyšiel v ústrety po tom, čo sa stali matkami a takmer štvrtina sa po rodičovskej dovolenke nemohla vrátiť na pôvodné pracovné miesto. Dve pätiny mamičiek priznávajú nižší príjem po príchode z rodičovskej dovolenky, čo môže niektoré z nich priviesť k finančným komplikáciám alebo stresu,“ uviedla Head of PR v 365.bank Linda Valko Gáliková.

Rodičia potrebujú kratšie úväzky

Na potrebu kratších pracovných úväzkov pre rodičov prichádzajúcich z rodičovskej dovolenky poukazuje podľa prieskumu banky až 78 % dospelej populácie. Ak sa matky nestretnú s pochopením u pôvodného zamestnávateľa, respektíve dostanú iné pracovné zaradenie, alebo ich vôbec neprijme späť, často si hľadajú nové pracovné miesto. Takmer dve pätiny matiek pritom museli akceptovať nižšiu pracovnú pozíciu.

Diskriminácia kvôli deťom?

Štyri z desiatich oslovených žien v prieskume potvrdili, že sa aj pri pracovných pohovoroch stretli s diskrimináciou práve z dôvodu, že sú matkami. Viac ako 40 % žien je pritom presvedčených, že po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky dokázali v práci podávať ešte lepšie výkony ako predtým a sú celkovo efektívnejšie.

Dve tretiny slovenských žien si myslia, že štát by mal vytvárať priaznivejšie podmienky pre matky s deťmi a 26 % označilo súčasné opatrenia vyslovene za nedostatočné.

Najnovšie články