Vedeli ste, čo všetko môže o vás prezradiť spôsob podávania rúk? Je toho viac, ako ste si len mohli myslieť

Michal Blaško

Je všeobecne známe, že ak na vás chce niekto urobiť dojem, rozhoduje prvých 10 sekúnd. Pozriete sa ako človek pôsobí, či sa usmieva alebo mračí, či vidíte v jeho očiach pozitívnu energiu, ale aj to, či sa človek obáva alebo sa javí vyrovnane. Tak, ako odhadujeme osobnosť daného človeka pohľadom a pomocou našich vnemov, takisto nám o ňom veľa prezradí aj podanie ruky. Podanie ruky je najčastejšou formou zoznámenia sa a samozrejme nesmieme zabudnúť, že jeho formy sa menia aj podľa toho, v akej krajine sa nachádzame. V tomto článku sa pozrieme sa rôzne spôsoby podávania rúk a ich význam. Tento faktor môže vo veľkej miere ovplyvniť to, ako druhého človeka vnímame a budeme vnímať v budúcnosti, ale na druhej strane aj to, ako vnímajú ľudia nás.

Článok pokračuje pod videom ↓

Profesor psychológie William Chaplin sa rozhodol urobiť výskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či potrasenie rúk konkrétneho človeka súvisí priamo s jeho osobnosťou. Výsledky štúdie hovoria, že tzv. „handshake“ súvisí s niektorými aspektami našej osobnosti a nemení sa, pokiaľ to samozrejme neovplyvňujeme vlastnou vôľou.

Rukavica

handshake1
littlethings.com

Toto podanie ruky je o pohodlí a istom upokojení. Časté býva natiahnutie oboch rúk a prikrytie dlaní druhej osoby. Takéto podanie rúk uisťuje druhú osobu a zanecháva v nej pocit pokoja. Výsledkom toho je, že vám ľudia dôverujú, prejavujete tak súcit, ste intuitívny a starostlivý.

Vystrieť a pritiahnuť

handshake2
littlethings.com

Takéto podanie ruky je o energii a istom nadšení. Namiesto skromného potrasenia ruky je toto o niečo intenzívnejšie. Hovorí o vás, že ste sa na stretnutie tešili, ste prívetivý a máte veľa pozitívnej energie. Treba si však dávať pozor, aby potrasenie rukou  nebolo až príliš intenzívne. Nie každý je rovnako nadšený a dobre naladený ako v tú chvíľu vy.

Drvič

handshake3
littlethings.com

Takéto podanie ruky je o sile a energii. Je to miestami až agresívnejšia forma podania rúk, kde často druhá strana cíti vaše stlačenie ešte pár sekúnd potom. Takýmto podaním rúk dávate o sebe vedieť, že ste sebavedomý jedinec, ktorý všetko, čo povie, myslí vážne. Taktiež tým nepriamo poviete, že ste cieľavedomý a všetko, čo chcete, dosiahnete. Vyjadríte ale aj to, že kto nemá záujem s vami spolupracovať, nech vám radšej uvoľní cestu.

Mŕtva ryba

handshake4
littlethings.com

Toto podanie ruky nie je ani tak o potrasení, ako skôr len o vložení svojej ruky do ruky druhej osoby. Toto potrasenie rúk o vás hovorí, že ste bezstarostná osoba, ktorá sa nechá skôr viesť ako by mala nad niečím sama prevziať kontrolu. Chcete ísť a splynúť s davom a nedbáte na to, čo si o vás myslia druhí. Ste pasívna povaha a váš pokoj by vám mohli mnohí závidieť.

Blesk

handshake5
littlethings.com

Rýchle podanie ruky, ktoré je až také rýchle, že to druhá strana ani nestihne spracovať. Rýchlo chytíte ruku, nahnevane ňou pokývate hore-dole a takisto rýchlo ruku zase odtiahnete. Hovorí to o vás, že ste veľmi zaneprázdnený človek, ktorý nemá čas na vtipkovanie a zdvorilostné reči. Dávate prednosť tomu, aby ste nestrácali čas a v rozhovore idete priamo k veci. Nie ste žiadny rojko, ale držíte sa nohami pevne na zemi.

Slimák

handshake6
littlethings.com

To je presne ten pocit, keď niekomu podáte ruku a trvá to príliš dlho. Vy chcete ruku odtiahnuť ale druhá osoba ju ešte stále pevne drží, viac ako je vám príjemné a pohodlné. O danej osobe to značí, že neuznáva spoločenské normy. Ak ste človek, čo podáva ruku ako „slimák“, nič si z toho nerobte. Hovorí to o vás, že ste slobodná a milujúca duša.

Pokrývač

handshake7
littlethings.com

Toto podanie ruky je predovšetkým o jemnosti. Dominantnejší človek by mal vždy mať ruku smerujúcu dole, aby človek, ktorý je „slabší“, mal ruku navrchu. Je to spôsob, ako vyjadriť, kto má „navrch“ bez toho, aby šlo o nejakú agresívnu alebo nútiacu formu. Takéto potrasenie rukou o vás hovorí, že ste človek s plánom v mysli. Ste vždy pár krokov pred ostatnými a ste trpezlivý. Viete, že na dobré veci v živote si musíte počkať a oni prídu.

Pästičky

handshake8
littlethings.com

Slávna forma podania rúk tak, že si ťuknete päsťami. Najpoužívanejšie je to medzi dobrou partiou kamarátov, kde sa už poznáte dlhší čas a je to taký váš rituál. Je to neformálny spôsob pozdravu, kde ukazujete, že sa v tej spoločnosti cítite dobre a ste dobrým a verným priateľom. Dávajte si však pozor komu nastavíte päsť. Človek, ktorý vás nepozná, by si mohol myslieť, že je to od vás divné a nespoločenské.

Tringelt

handshake9
littlethings.com

Takýto pozdrav je o tom, že ste sofistikovaný. Nerobí vám problém hladko podať pri trasení ruky druhému peniaze bez toho, aby si to niekto všimol. Dávate tým jasne najavo, že ste dôležitý, a že ste tam. Je to spôsob ako prevziať kontrolu a predvádzať sa. Druhý by vás mohli brať ako namysleného a pyšného človeka, takže pozor na takéto podávanie rúk. V našich končinách sa takéto podanie rúk vyskytuje málokedy, no inde je to samozrejmosť.

Najlepší z najlepších

handshake10
littlethings.com

Dokonalý človek neexistuje. Existuje však dokonalé podanie rúk? Je mnoho tipov a krokov, ktoré vedú k tomu, že vaše podanie rúk bude dokonalé. Majte správne držanie tela, udržujte očný kontakt, majte pevnú ruku a postupujte podľa týchto pravidiel: úsmev, pozdravenie a vyslovenie mena druhej osoby. Takéto podanie ruky nemusíte mať vždy, no nikdy neviete, kedy by sa vám mohlo hodiť.

zdroj: littlethings.com

Najnovšie články