Nové opatrenia vlády spôsobia výrazné zmeny v dôchodkovom sporení. Ľudia si v druhom pilieri na dôchodok nasporia oveľa menej a najväčší rozdiel pocítia ľudia s najnižšími zárobkami.
Ako píše portál Forbes, podmienky v systéme dôchodkového sporenia sa vlani výrazne zlepšili, a tak odborníci predpokladali, že táto pozitívna zmena bude pokračovať a očakávali, že zvýšenie finálneho dôchodku z druhého piliera po dekádach sporenia bude až o zhruba 50 percent. Nové opatrenia vlády to však zrušili a dôchodky sa naopak, znížia.
Percentá sa znížia
Minulý rok na účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach smerovali príspevky 5,5 percenta z hrubej mzdy pracujúceho. Podľa pôvodného plánu sa mal tento odvod do roku 2027 zvýšiť na šesť percent, no nové opatrenia spôsobili, že sa naopak zníži, a to na 4 percentá.
„Do druhého piliera ide z 5,5 % smerom dolu na 4 %. Vláda tak kradne a zhoršuje budúce dôchodky ľuďom, ktorí si sporia v druhom pilieri a zhoršuje udržateľnosť celého dôchodkového systému. Zhoršuje aj podmienky pre zamestnávateľov tým, že zvyšuje odvody do sociálnej poisťovne o 1 % za zamestnávateľov,“ uviedla strana Za ľudí.
Toto zníženie ako konsolidačné opatrenie vlády negatívne ovplyvní výšku dôchodkov sporiteľov v budúcnosti. Rozdiel bude viditeľný pri ľuďoch s nižšími príjmami počas produktívneho veku, čo zhorší životný štandard obyvateľov. Pre TASR to uviedol analytik 365.bank, Tomáš Boháček.
Nahlásiť chybu v článku