Všetky to poznáme. Pri menštruácii sme citlivé, neraz smutné, podráždené a častejšie sa hádame či plačeme. Po pár dňoch však hormonálny tlak prebolí a zasa je všetko v najväčšom poriadku. V tomto období by sme ale mali byť opatrnejšie.
Okrem emočného vypätia je tu aj vypätie fyzické. Sme ubolenejšie a sústreďujeme sa na všetok diskomfort, ktorý nám je počas našich dní „dopriaty“. Gynekológovia však upozorňujú na fakt, že ženy sa viac šetria len počas prvých dní menštruácie a už na tretí, či štvrtý deň sa venujú všetkým bežným činnostiam. Šetriť by sa však mali ešte aj niekoľko dní po jej skončení.
Športové činnosti
Ženské telo je počas menštruácie oslabené a na bežné činnosti reaguje rôzne, väčšinou však negatívne. Veľa žien napriek krvácaniu neprestáva chodiť do posilňovne, behá či venuje sa iným športom. Dajú si tampón a majú pocit, že vec je vybavená. Počas menštruácie sú pohlavné orgány prekrvené viac ako počas iných dní cyklu a cvičenie prekrvenie len podporuje. Za následok to má silnejšie a hlavne neprirodzené krvácanie, ktoré by v žena v pokojnom režime nemala. Počas svojich dní sa ale nemusíte prestať hýbať. Stačí, ak sa na pár dní preorientujete na pilates, jogu či fyzioterapiu.
Kúpanie
Počas menštruácie sa nikdy nekúpte! Práve v tomto období je krčok maternice náchylnejší na infekcie a baktérie. Takisto nenechajte svoje telo v kúpeli prehrievať. Cievy sa teplom rozširujú, krvný obeh sa rozbieha a výsledok je silné a bolestivé krvácanie. V období krvácania sa jednoducho iba sprchujte a v žiadnom prípade nenavštevujte bazény či prírodné vody. Ani more!
Niekoľkodňové vylihovanie
Väčšina žien trpí počas menštruačného cyklu bolesťami brucha, preto volia za najlepšiu možnosť práve posteľ. Na tom by nič nebolo, keby v nej nepreležali všetok voľný čas. Výsledkom je, že krvácanie prebieha pomalšie ako pri prirodzenom pohybe, krv sa v tele hromadí a to spôsobuje väčšie bolesti. Počas menštruácie by ste sa mali prirodzene hýbať. Ide o jednoduché a bežne činnosti, kedy je vaše telo v pohybe, napríklad pri umývaní riadu, uprataní detskej izby či bežnom nákupe alebo pomalej prechádzke.
Aktívny sexuálny život
Na svete je mnoho párov, ktoré sú sexuálne aktívne aj počas obdobia, kedy žena krváca. Mnohí sa odvolávajú na to, že sex im v tomto období chutí najlepšie, tak prečo by to mali meniť? Pri pohlavnom styku počas menštruácie ja však veľké riziko zápalového ochorenia. Gynekológovia varujú, že práve počas krvácania sa môže partnerka nakaziť tými najnebezpečnejšími infekciami, ktoré by za normálnych okolností nedostala.
Diétovanie
Mnoho diétujúcich žien si v rámci dodržania pravidiel povie, že diéta nepočká. Je pravda, že ak má byť diéta účinná, má sa dodržiavať stopercentne, no vaše zdravie je predsa len o niečo dôležitejšie. Počas krvácania by mala mať každá žena vyváženú a bohatú stravu a dokonca si dopriať aj to, čo za iných okolností nejedáva.
Užívanie niektorých liekov
Ide najmä o lieky ovplyvňujúce krvotvorbu. Vynechať by ste mali hlavne lieky s obsahom aspirínu a pozor by ste mali dávať tiež na lieky proti bolesti s obsahom paracetamolu.
Pitie alkoholických nápojov
Každá menštruujúca žena by sa mala počas svojich dní alkoholu vyhýbať oblúkom. Ten totiž zvyšuje diskomfort a intenzitu krvácania. Pite bez obmedzení, ale radšej uprednostnite džúsy, čaje či ovocné limonády.
Časté používanie tampónov
Nie je novinkou, že dlhodobé používanie tampónov sa dokáže postarať o infekciu, zápal či kvasinky. Obzvlášť ak si tampóny meníte špinavými rukami napríklad v nákupnom centre. Okrem toho sa krv v teplom prostredí s minimom vzduchu začína rozkladať. Tampóny by ste nemali používať počas menštruácie stále, ale obmieňať ich s vložkami.
Jedenie čipsov a slaných pochutín
Ak trpíte počas menštruácie opuchmi, mali by ste sa vyhýbať aj konzumácii slaných pochutín. Prebytočná soľ situáciu len zhorší.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku