Za homeopatiu sa označuje určitý alternatívny spôsob liečby rôznych bežných a niekedy aj menej bežných ochorení. Využívajú ju najmä ľudia, ktorým medicína nie je veľmi po chuti a chemické medikamenty odmietajú jesť. Účinnosť homeopatie však nebola nikdy vedecky preukázaná.
Homeopatické prípravky v testoch nepreukázali vyššiu efektivitu ako placebo, a tak je homeopatia z odborného hľadiska právom považovaná za pseudovedu. Jej vyznávači hovoria o zázračných vlastnostiach homeopatických preparátov, o prirodzenosti a bezpečnosti, ktoré dokážu vyliečiť nielen prechladnutie, ale dokonca rakovinu a HIV!
Pravda alebo blud?
Napriek tomu, že veľké percento populácie homeopatii neverí, stále je na svete časť, ktorá je presvedčená o jej účinkoch na zdravie. Málokedy si však uvedomujú dôležitý fakt, a síce, že homeopatia nemá nič spoločné s bylinnou medicínou, ako si mnohí myslia. Jej história siaha do 18. storočia, kedy prvé teórie o nej predostrel Samuel Hahnemann. Ten je považovaný zároveň aj za jej zakladateľa. Podstata homeopatie je jednoduchá – účinná prírodná látka sa zriedi s vodou stokrát a sila každého riedenia má zvyšovať účinky liečiva.
Vedecká kritika
V roku 2015 vykonali vedci jeden z doposiaľ posledných väčších výskumov. Okrem testov si preskúmali aj literatúru zameranú na účinnosť homeopatie. Výsledkom bolo opäť sklamanie: analýza obsahovala 57 systematických hodnotení liečiv, 176 individuálnych štúdií a 61 rôznych ochorení liečených touto metódou. Žiaden významný dôkaz o účinkoch týchto liekov sa opäť nedokázal a resumé výskumu znelo: homeopatické lieky účinkujú ako placebo.
Na dôvažok stojí za zmienku, že Americká federálna obchodná komisia (AFOK) zverejnila správu, v ktorej uviedla, že v reklamách na homeopatické lieky predávané bez lekárskeho predpisu by malo byť uvedené, že neexistuje žiaden medicínsky dôkaz o účinnosti daného lieku a filozofia je založená na teóriách z 18. storočia, ktoré nikdy oficiálne neschválili v lekárskych kruhoch. Podľa AFOK totiž môže takáto reklama ľudí zavádzať a priviesť ich do stavu životného nebezpečia, keď na vlastné riziko odmietnu podstúpiť medikamentóznu liečbu, čím dobrovoľne ohrozujú svoj život a zdravie.
Organizácia EASAC, do ktorej spadajú akadémie vied z 29 európskych krajín, zasa publikovala vyhlásenie v dvanástich stanovách, v ktorých homeopatiu označuje za nezmysel a distribúciu homeopatických liečiv považuje za zdraviu nebezpečné a nezodpovedné. To by však nemuselo nič znamenať, keby EASAC nemala veľký vplyv na riadiace orgány Európskej únie. Tie majú v nasledujúcich rokoch prijať opatrenia proti homeopatii. Môže sa stať, že časom sa teda z pultov stratí rovnako, ako kedysi na ne prišla.
Homeopatické lieky vytvárajú len ilúziu zdravia a zabezpečujú akurát to, že pacient sa nezačne liečiť včas a tým ohrozuje svoj život. Navyše sa podporou homeopatie podkopáva dôvera ľudí v medicínu všeobecne, rovnako ako v odborníkov, lekárov, či laborantov.
A chrípka zmizla
Najčastejšie počuť o homeopatii v súvislosti s bežnými ochoreniami ako je chrípka, prechladnutie, či vírusové a infekčné ochorenia, ktoré nás na niekoľko dní uväznia v posteli. Ľudia, ktorí ale v takýchto prípadoch užívajú homeopatické preparáty si často neuvedomujú, že každé bežné ochorenie dokáže tak odísť ako aj prísť len s pomocou imunitného systému. To však neznamená, že tak je to správne. Ak telo počas choroby neliečite dlhodobo, skôr či neskôr sa to na ňom prejaví a dostavia sa oveľa horšie zdravotné ťažkosti. Pri užívaní homeopatík sa ľudia cítia lepšie, pretože veria, že ich liek má efekt. Mozog produkuje endorfíny a pacient skôr, či neskôr vyzdravie zásluhou imunitného systému. V tom horšom prípade si uženie aj z bežnej chrípky alebo infekcie také problémy, z akých ho dostanú až silné lieky, alebo hospitalizácia.
Veríte v homeopatiu aj vy, alebo sa radšej zverujete do rúk odborníkov? My v tom máme jasno. Svoje postrehy nám dajte vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku