Brigitte Macronová je v poslednom čase obľúbeným terčom kritikov a radi sa do nej navážajú už nielen pre jej vek, ale aj pre množstvo iných a oveľa väčších malicherností. Popri diskusiách o jej vzhľade, obliekaní či nemorálnom vzťahu s mladým Macronom len málokto myslí na to, kto v skutočnosti táto žena je.
Hovoria o nej ako o pedofilke, o jej mužovi ako o latentnom homosexuálovi a vyčítajú jej, ako môže fungovať vzťah s takmer o 30 rokov mladším mužom. Medzi jej priaznivcami sa však pošuškáva, že ten, kto ju pozná, nemôže ju nazvať inak ako mimoriadnou prvou dámou. Prečo?
Nie je to len Macronová
Medzi Donaldom Trumpom a jeho manželkou Melaniou je, mimochodom, taký istý vekový rozdiel, a ani tejto prvej dáme sa neušli poznámky podobného a predsa iného typu. A síce, že je len obyčajná východoeurópska dievčinka (slušne povedané), ktorá si ulovila boháča. Úbohá Brigitte to má však o to ťažšie, že je v pozícii staršej – ale ženy! Skôr, ako by sme jej však mali na krk zavesiť prázdne štítky, ktoré sú neraz výplodom jedov nepriaznivcov jej manžela, povezme si o Brigitte trochu viac.
Sladká Brigitte
Brigitte sa narodila ako najmladšia zo šiestich detí známej cukrárskej rodiny Trogneuxovcov. Dôstojná dievčina vyštudovala pedagogiku a vyučovala latinčinu v Štrasburgu, neskôr pôsobila v jezuitskej škole, v ktorej sa jej cesty spojili aj s vtedy práve študujúcim mladým Emmanuelom. Bolo to práve divadlo a literatúra, čo Brigitte zbožňoval a čuduj sa svete, presne to isté mal rád aj mladý Macron. Syn severofrancúzskych lekárov mal len 16 rokov, keď sa zamiloval do jednej z učiteliek.
Ak ste si mysleli, že v naoko liberálnom Francúzsku by niekoho ich láska nepobúrila, ste na omyle. Veď sám veľký Napoleon Bonaparte mal za ženu Joséphine de Beauharnais staršiu o šesť rokov. Na tú dobu to bola veľká vec. Aj tento pár si vo svojich časoch vyslúžil poriadnu spŕšku kritiky. Napriek tomu hrala Joséphine vo francúzskych dejinách veľkú rolu, presne takú, aká dnes prislúcha Brigitte Macronovej. Obe tieto dámy inšpirovali Francúzky nielen svojou prácou, svedomím a módou, ale najmä charakterom.
Ďalším podobným príkladom je ikona francúzskej literatúry Honoré de Balzac spolu so svojou múzou Laurou de Berny, ktorá bola od neho staršia dvojnásobne! Práve ona formovala Balzaca už od mladosti a Francúzi sa dnes pyšne zhodujú, že nebyť Laury, Honoré by nikdy nezviditeľnil Francúzsko tak, ako to je dnes.
Ak nahliadneme ešte ďalej ako sú ženy prezidentov, Imperátorov či veľkých spisovateľov, núka sa nám pohľad do dejín francúzskej kinematografie. Catherine Deneuve, Brigitte Bardot či Danielle Darrieux sú ikonami, ktoré ukazovali svoju sexualitu nielen verejnosti, ale aj početnému pánskemu publiku v podobe prezidentov, politikov, vysokopostavených úradníkov či iných krajinu formujúcich osobností.
Pri pohľade na manželov Macronových je teda naozaj v poriadku vyhlásenie, že len pokračujú v tom, čo predkovia z ich krajiny zasiali. Francúzsky prezident sa na margo svojej manželky vyslovil, že na nej obdivuje práve jej mladistvosť. „Brigitte nikdy nepovedala: mám 64 rokov, preto si nemôžem dovoliť nosiť sukne nad kolená.“ Naopak, prvá dáma sa výziev nebojí. A očividne sa nebojí ani novinárov, ktorí na jej odvahu v odievaní reagujú poväčšine nepekným článkom o nesúdnosti tejto ženy a hanbe Francúzska.
Naopak módni stylisti, dizajnéri a návrhári hovoria o Brigitte ako o nevídanej dáme, ktorá sa prekonáva tak, ako len máloktorá. Brigitte si síce aj vo svojom veku oblieka kratšie sukne, nosí vysoké podpätky či kožené nohavice, no ešte nikdy to s oblečením neprestrelila ako mnohé jej mladšie súputníčky z iných krajín.
Žena, ktorá počas svojho života nepoznala slovíčka „nie, nejde to, nesmie sa to“, očividne nemieni meniť svoj spôsob života ani preto, že odrazu sa jej domovom stal Elizejský palác. Francúzsky prezidentský pár svojim životom aj zjavom demonštruje, že vzťahy vekovo odlišných osôb neovplyvňujú kvalitu vzťahu ani plnohodnotné partnerstvo. Súhlasíte?
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku