To potvrdzujú aj mnohé manželské páry, ktoré ustáli nie jedno, ale hneď niekoľko búrlivých období. Veď uznajte, najčastejšou príčinou rozvodov sú neprekonateľné rozdiely a neschopnosť dať si manželstvo opäť do poriadku. Iste, faktorov môže byť milión, no obvykle je na prvom mieste neschopnosť viesť spoločný dialóg.
Kameňom úrazu i návodom na dlhotrvajúci vzťah je teda komunikácia. Ak sa naučíte otvorene sa so svojím partnerom rozprávať a zároveň sa podelíte aj o to, čo vám na strane toho druhého vadí, máte vysoký predpoklad, že váš vzťah sa upevní a pretrvá.
Týchto 5 toxických slov by ste mali zo svojho slovníka čím skôr vyradiť…
„Neznášam…/Nenávidím, keď…“
Stop! Stop! Stop! Trochu pritvrdé slová na vzťah dvoch ľudí, ktorí sa ľúbia. Nemyslíte? Ak vám niečo vadí, vždy sa to dá povedať aj jemnejšie, s citom a možno aj s humorom, ktorý to príjemne odľahčí.
„Ty vždy/Ty nikdy…“
Čo sa skrýva za týmito slovami? Vina. Ak ich používate, nerobíte nič iné, ako to, že svoju polovičku obviňujete a to, čo vám na nej vadí, prehnane zovšeobecňujete. Skúste pochopiť, ako tieto slová na toho druhého pôsobia. Minule ste sa bavili o niečom, čo vám vadí, ona sa snaží to zmeniť, aj keď sa jej nedarí tak, ako by chcela. A potom prídete vy a použijete takéto slová, čím jej dáte najavo, že ste si jej snahu ani nevšimli. Už rozumiete, prečo je zovšeobecňovanie a obviňovanie také toxické?
„Nemám čas…“
Alebo, stačí aj obyčajné „Nestíham“, či „Neskôr“ alebo „Nabudúce…“ Iste, niekedy je toho ozaj veľa, no predsa, vždy je to otázkou chcenia a priorít. Keď chcete, vždy sa dá nájsť si čas. Veď to nie je až tak strašné. Vaša polovička iste chápe, že momentálne máte viac povinností a istotne od vás nečaká, že sa spolu vyberiete na niekoľko mesačnú plavbu po mori.
A keď už naozaj nestíhate a nemáte šancu stretnúť sa, vždy je spôsob, ako dať milovanej osobe najavo, že na ňu myslíte. Správy berieme ako samozrejmosť, no skúste aj drobné odkazy na lístočkoch… Tak či onak, slová ako nestíham či nemám čas jednoducho vypusťte – chcete, aby mala vaša polovička pocit, že pre vás nie je dôležitá?
„Nemôžem…“
V predchádzajúcom prípade ste svojmu partnerovi upierali svoj čas, v tomto prípade mu upierate svoju pomoc a podporu. Stále však platí, že kto chce, hľadá spôsob a kto nie, ten hľadá dôvod. Nikto od vás nečaká, že vyriešite všetky problémy a všetko dáte lusknutím prstov do poriadku. Stačí, že prejavíte záujem a hlavne ochotu pomôcť a zdieľať so svojím partnerom jeho problémy. Potom sa môže stať, že zistíte, že viete a dokážete viac, než ste si mysleli. Dôležité je mať odvahu skúsiť to.
Malý tip: ak už skutočne musíte odmietnuť pomoc, skúste do toho zapojiť aj humor a podať to inak, než len zamietavým „Nemôžem…“
„Tak sa radšej rozíďme…“
Naozaj vám táto veta príde ako dospelé riešenie problémov? Snažiť sa presvedčiť toho druhého tým, že sa budete vyhrážať rozchodom, je znakom vašej vlastnej nezrelosti. Uvedomte si, že takto sa problémy neriešia – vy od nich len utečiete, no oni vás v inej situácii, pri inej osobe, vždy dobehnú.
Navyše, ak snívate o vzťahu na celý život, táto veta znie ako do očí bijúce protirečenie. Vnímate to?
Aj je komunikácia základom dôvery, ktorá je podmienkou zdravého vzťahu, tak základom komunikácie je ochota komunikovať. Na to nezabúdajte. Ak nestratíte ochotu rozprávať a podeliť sa s tým druhým nielen o to radostné, ale aj o to nepríjemné, možno zahanbujúce, či bolestivé, je to znamenie toho, že vám na vašom vzťahu naozaj záleží. Potom máte slušné šance prežiť spolu lásku na celý život…
zdroj: babskeveci.sk, powerofpositivity
Nahlásiť chybu v článku