Aj IKEA chce pomáhať včelám. Vlastný včelí domov si teraz môžete vytvoriť úplne zadarmo aj u nás

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR/Instagram (space10_journal)

Včely sú jedny z najdôležitejších tvorov, ktoré máme na našej planéte. Ochranári prírody, vedci a aj bežní ľudia sa snažia verejnosť informovať o zásadnej úlohe včiel. Sú nevyhnutnosťou nášho ekosystému a zodpovedajú za asi tretinu potravín, ktoré jeme. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Bohužiaľ, kvôli nášmu životnému štýlu ich skutočne veľmi veľa ubúda. Ničíme ich domovy a tak im znemožňujeme vykonávať ich prácu. Ako uvádza portál Bored Panda, na oslavu Svetového dňa včiel spustila spoločnosť SPACE10- externé centrum inovácií spoločnosti IKEA, projekt Bee Home, teda včelí domov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Plural Magazine (@pluralmagazine),

Aby boli včely súčasťou domova

Cieľom tohto projektu, ktorý bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Bakken & Bæck (ktorá bola nedávno menovaná za jednu z najinovatívnejších spoločností na svete) a dizajnérkou Tanitou Klein, je umožniť ľuďom zo všetkých kútov sveta navrhnúť a postaviť dom pre včely zadarmo a na ich ochranu. Dnes sú včely vystavené hrozbe vyhynutia kvôli ľudským faktorom, klimatickým zmenám a podobne. Z tohto dôvodu sa v rámci nového projektu Bee Home snaží Space10 uľahčiť ľuďom konať.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený SPACE10 (@space10_journal),

Dizajn je flexibilný a prístupný

Bee Home predstavuje úžasný dizajn, ktorý pre spoločnosť IKEA predstavuje novú éru. „Vďaka dizajnu, ktorý je flexibilný a prístupný ho môže mať každý a všade, a to s tým, že si môžete navrhnúť a vyrobiť svoj vlastný,“ vysvetlili. 90 % všetkých včiel sú v skutočnosti osamelé jedince, ktoré nežijú v kolóniách. Jedna osamelá včela však môže opeliť toľko ako 120 včiel v kolónii. Nežijú v zložitých úľoch, všetko, čo potrebujú, sú malé otvory, ktoré ich chránia pred vlhkosťou a počasím, kde môžu ukladať peľ a znášať vajíčka.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený SPACE10 (@space10_journal),

Povzbudenie pre ľudí

Cieľom je povzbudiť ľudí, aby konali lokálne a aby poskytli domov pre osamelé včely. V jednoduchých krokoch si môžu vytvoriť vlastný včelí domov, jediné, čo musia urobiť, je vybrať si veľkosť, štýl a požadované umiestnenie (teda balkón, strecha alebo záhrada). Potom si môžete stiahnuť súbory spolu s dizajnom a pokynmi, ako si včelí dom vybudovať. „Chcem, aby ľudia navrhli domov snov pre včely, ktorý im poskytne perfektné prostredie pre ich potomstvo a zároveň je ľahké ho navrhnúť aj umiestniť,“ povedala Tanita Klein.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený tanita klein I DESIGNERIN (@tanita_klein),

„Bolo pre mňa dôležité, že Bee Home je esteticky príjemný, takmer ako keby ste do záhrady dali sochu… Pre tých, ktorí sa boja včiel, nemusíte sa. Osamelé sú priateľské. Keďže neprodukujú med, bzučiaci hmyz nemá čo chrániť a samce ani nemajú žihadlo.“ Podľa nej je jednoduchá aj údržba domu, stačí ho vyčistiť raz za tri roky. V skutočnosti stačí, keď ho postavíte na miesto a necháte ho tak.