Každá japonská rodina ich využíva. Toto sú 4 TOP tipy, ktoré dodržiavajú všetci, ktorí si chcú ušetriť

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash

Japonsko patrí medzi jednu z tých najvyspelejších krajín sveta, či už hovoríme o ekonomike alebo o hospodárstve. Málo ľudí však vie, že Japonsko patrí medzi jednu z krajín, v ktorej by ste zaplatili obrovské peniaze za bývanie. I napriek tomu si však dokážu ušetriť celkom pekné peniaze. Ako je to však možné? Toto sú 4 japonské tipy, ktoré Japonci dodržiavajú.

Teplá voda len na sprchovanie

Foto: maxpixel

Japonci sú známi svojou dokonalou osobnou hygienou, ktorá niekomu môže pripadať až chorobná. I cez to všetko sú schopní ušetriť na vode nemalú sumu peňazí. Vyriešené to majú veľmi jednoducho a šikovne. Voda do ich bytu prichádza studená a počas sprchovania sa ohrieva. Oblečenie si napríklad umývajú vo vode, ktorá im zostane po kúpaní. Tiež vypínajú vodu počas šampónovania a kúpu sa len výnimočne, aby nemíňali veľa vody. Riady umývajú väčšinou v studenej alebo letnej vode.

Skupinové nákupy

Foto: maxpixel

V Japonsku je toto úplne bežná vec. Susedia alebo priatelia sa vyberú na spoločné nákupy a dokážu tak ušetriť aj niekoľko stoviek mesačne. Je obrovská výhoda nakupovať vo veľkom a navyše mnohé japonské obchody ponúkajú veľké výpredaje pár minút pre uzavretím obchodov. Následne si po nákupe potraviny podelia a ušetria tak nemalé peniaze.

Návšteva kaviarní len raz za čas

Foto: maxpixel

Japonské rodiny si veľmi často pripravujú jedlo doma a nosia si ho v nádobách do práce ale aj školy. Ušetria tak mnoho peňazí za kaviarne a reštaurácie. Vonku jedia len výnimočne, pretože reštaurácie sú pomerne drahá záležitosť.

Metóda Kakebo

Foto: maxpixel

Metóda Kabebo je veľmi užitočná a dokonca vám pomôže ušetriť niekoľko stoviek eur ročne. Toto pre vás bude možno šokujúce, no v Japonsku je to normálne. Kakebo je metóda založená na odovzdávaní peňazí manželke. Každý Japonec, ktorý využíva túto techniku, odovzdáva peniaze svojej žene, ktorá vedie knihu, v ktorej sú spísané všetky výdavky. Základom je rozdelenie výdavkov na povinné výdavky a doplnkové výdavky. Odborníci radia, aby ste si výdavky rozložili do kategórií ako strava, oblečenie, platby za služby a podobne. Vždy na konci týždňa sa spočítajú všetky náklady a vy tak môžete usúdiť, čoho by ste sa mali zrieknuť  a na čom môžete ušetriť. Veľmi dobrý a účinný tip je zaokrúhľovanie a teda ak v obchode miniete 15 eur zaokrúhlite na 20 a zvyšných 5 eur si odložte do pokladničky.

Naučiť sa šetriť je veľmi ťažké, no nikdy nie zložité. Stačí, ak si určíte priority a zrieknete sa vecí, ktoré vôbec nepotrebujete. Tieto tipy od Japoncov sú veľmi účinné a naozaj stojí zato ich vyskúšať.

2
Komentovať