Vakcína je jediná možnosť, ako sa môžeme dostať späť do normálneho života. Na Slovensku je situácia kritická a momentálne patrí ku krajinám, ktorá je na tom najhoršie.
Keď je niekto zaočkovaný, neznamená to, že nemôže dostať koronavírus. Vylúčený nie je ani ťažký priebeh a hospitalizácia v nemocnici, dôležité je však pozrieť sa na čísla. Šanca, že s ťažkým priebehom skončí v nemocnici očkovaný je oveľa nižšia ako v prípade nezaočkovaných ľudí. Ako uvádza portál TVNoviny, viac ako 80 % z hospitalizovaných pacientov sú práve nezaočkovaní.
Niektorých ľudí očkovanie neochráni
Ako však ďalej upozorňuje portál, niektorých ľudí však vakcína príliš neochráni. V nemocniciach sú aj takí, ktorých koronavírus pripútal na lôžko napriek očkovaniu. Pre portál vysvetlil infektológ Peter Sabaka, že ide hlavne o pacientov, ktorí majú poruchu imunity alebo berú liečbu, ktorá potláča imunitný systém. Im sa často ani po očkovaní nevytvoria protilátky. Úlohu zohráva veľký časový odstup od očkovania, pridružené choroby a vysoký vek. Ďalej však ide aj o ľudí, ktorí boli dávnejšie zaočkovaní jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson, pretože má menšiu účinnosť.
Dôležité sú čísla
V tejto fáze pandémie je podľa štatistík na pľúcnej ventilácii iba každý desiaty zaočkovaný, pričom ide väčšinou o starších ľudí s inými chorobami. Len veľmi výnimočne môžeme vidieť na ventilácii mladého a zdravého očkovaného človeka. Podobne to však vyzerá aj s úmrtím na koronavírus, kedy zo 429 úmrtí za október bolo zaočkovaných len 61 ľudí. Ide pritom väčšinou o ľudí, ktorí už majú viac ako šesť mesiacov od druhej dávky a ich priemerný vek je 76 rokov.
Nahlásiť chybu v článku