Aké bude počasie na Vianoce 2022? Meteorológovia zverejnili prvú predpoveď

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Zima je už skutočne predo dverami a každý týždeň sa zverejňujú nové predpovede a informácie. Nový výskum ukazuje, že práve La Niña prinesie do Európy chladnejšiu zimu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál Imeteo, podľa nového výskumu prognostikov z Číny môže byť zima v strednej Európe, teda aj na Slovensku, o dosť chladnejšia, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa novej štúdie vedcov z Čínskej akadémie vied a Univerzity Fudan, publikovanej v odbornom časopise Advances in Atmospheric Sciences, zima bude v strednej Európe o dosť chladnejšia, ako naznačovali prvé predpovede.

Čaká nás chladná zima?

Vplývať na to bude už toľko spomínaný fenomén La Niña, ktorý podľa najnovších správ bude spôsobovať, že stredné zemepisné šírky Európy a Ázie zasiahnu podpriemerné teploty počas zimných mesiacov, čo by znamenalo chladnejšie obdobie v zimných mesiacoch. Na druhej strane však fenomén ovplyvňuje a oslabuje aj globálne otepľovanie.

Aké bude počasie na Vianoce?

Dnes je Kataríny, pričom ľudová pranostika hovorí „Katarína na blate, Vianoce na ľade“ a naopak. Podľa tohto bude na niektorých miestach dážď a na niektorých sneh. Už sme si zvykli, že Štedrý deň často neprichádza so snehovou nádielkou a dlhodobé predpovede hovoria, že tomu inak nebude ani tento rok. Všetko sa však ukáže tak päť dní pred Vianocami. Zatiaľ to vyzerá, že ochladenie príde už budúci týždeň.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk