Autori štúdie analyzovali údaje od viac ako 44 000 Švédov. Prvé vzorky im odobrali v rokoch 1985 až 1996 a sledovali ich až do roku 2020.
Vedci skúmali 12 krvných biomarkerov metabolického stavu a funkcie. Patrili sem celkový cholesterol a glukóza, ako aj alanínaminotransferáza (Alat), aspartátaminotransferáza (Asat), albumín, gama-glutamyltransferáza (GGT), alkalická fosfatáza (Alp) a laktátdehydrogenáza (LD), ktoré súvisia so zdravím pečene. Sledovali tiež kreatinín, marker stavu obličiek, ako aj kapacitu viazania železa (TIBC) a železo, ktorým merajú anémiu. Výživu hodnotili prostredníctvom merania albumínu.
Autori dospeli k záveru, že hodnoty pre takmer všetky biomarkery boli u storočných ľudí charakteristické, s výnimkou alanínaminotransferázy a albumínu.
Súvisí to so životným štýlom
Doktorka Mireille Serlie, ktorá sa na štúdii nepodieľala, pre Medical News Today uviedla, že hladina kreatinínu závisí od funkcie obličiek a od svalovej hmoty. A hoci je špekulatívne odhadnúť, prečo boli namerané takéto hodnoty, doktorka poznamenala, že „životný štýl je spojený s funkciou obličiek prostredníctvom príjmu soli, hypertenzie, obezity, hyperglykémie, funkcie srdca atď.“
„Vyššia funkcia obličiek v tejto skupine by teda mohla byť ukazovateľom lepšieho celkového životného štýlu a stravovania. To platí aj pre glukózu,“ dodala doktorka Serlie.
Mierne nižšie hladiny kyseliny močovej naznačujú, že storoční ľudia nemali problémy s obličkovými kameňmi, ochorením obličiek alebo dnou. Avšak príliš nízka hladina kyseliny močovej je sama o sebe problematická, čo môže viesť k neurologickým problémom.
Vplyv má aj strava
Hodnoty železa, TIBC a albumínu zas vypovedajú o stravovaní jedincov. Tieto výsledky však nie sú také jednoznačné.
„Užívanie hladín železa, TIBC a albumínu ako markerov nutričného stavu môže byť menej vhodné, pretože môžu byť ovplyvnené zápalom alebo chronickým ochorením. Nižší albumín nemusí nutne signalizovať podvýživu. A počas choroby môže byť hladina železa nízka. To potom samo o sebe neodráža nedostatok výživy,“ vysvetlila doktorka.
Ľudia, ktorých metabolické profily a hodnoty krvi boli extrémnejšie, mali najmenšiu pravdepodobnosť, že sa dožijú veku 100 rokov.
Patria sem ľudia, ktorí mali najnižšie hladiny celkového cholesterolu a železa, ako aj ľudia s najvyššími hladinami glukózy, kreatinínu, kyseliny močovej a biomarkerov funkcie pečene.
Nahlásiť chybu v článku