Nechcete míňať za pedikúru veľa peňazí? Toto je 9 krokov, ako si ju spraviť aj doma a ukázať v sandáloch dokonalé chodidlá

Lucia Mužlová

Kto už niekedy zašiel na pedikúru k profesionálke, určite si ju nevie vynachváliť. O nohy sa vám dokonale postarajú a vy sa cítite, ako keby ste ich mali zabalené v bavlnke. Ak však patríte k dámam, ktoré ju absolvujú len sem-tam, prípadne vôbec, či už kvôli financiám alebo iným dôležitým povinnostiam, máme pre vás dobrú správu. Pedikúru si môžete urobiť aj sami, ak viete ako na to.

Tieto kroky by vám mali dopomôcť ku krajším chodidlám. Nebude to síce na počkanie do 10 minút, no stojí to za to.

Krok 1: Zadovážte si všetko potrebné

pixabay

K dobrej domácej pedikúre toho budete potrebovať viac ako len pilník, nožnice a dobrý krém. Väčšinu všetkých potrebných vecí nájdete v drogérii, no pri niektorých budete musieť možno nazrieť aj na internetové stránky, ktoré takéto pomôcky predávajú. Tu je to, čo budete potrebovať:

odstraňovač kožičky

drievko na kožičku

pemza na päty

nožničky a cvikačky

pilník

odlakovač

vatové tampóny

základný podkladový lak, prípadne aj farebný

Krok 2: Zbavte sa starého laku

Jednoduchý krok, ktorý zvládne hravo každý. Nechty si odlakujeme a nohy následne môžeme opláchnuť vlažnou vodou, aby sme zotreli zvyšky odlakovača.

Krok 3: Spravte si kúpeľ

pixabay

Do lavóra si dajte teplú vodu a namočte do neho nohy minimálne na 15 minút. Ak chcete dosiahnuť zážitok ako z kúpeľov, pridajte do vody vonné oleje, penu, prípadne trošku octu, ktorý čistí a vybieli pokožku. Samozrejme nie nejako radikálne. Proti zápachu dobre funguje čajovníkový olej a ak vás nohy pobolievajú, pridajte soľ, ktorá z nich všetku bolesť vytiahne. So suchými miestami by mohol pomôcť citrón.

Krok 4: Odstráňte odumretú kožu

V žiadnom prípade nie násilím. Nestrihajte ju, pľuzgieriky neprepichujte. Stačí jene vybrúsiť pemzou a prípadnú vyčnievajúcu kožičku zastrihnúť.

Krok 5: Zvoľte si tvar

pixabay

Nechty by ste si mali zastrihávať dorovna. Ak si od malička striháte do oblúčika, určite v tom pokračujte. Rapídna zmena tvaru môže spôsobiť nepríjemné zarastanie nechtu. Pomocou nožničiek, cvikačiek a pilníka si upravte nechty do požadovaného tvaru.

Krok 6: Aplikujte olej

Ak máme nechty upravené, na kožičku ale aj na nechty aplikujeme olej. Jemne ho vmasírujeme do kožičky a aj do pokožky nôh.

Krok 7: Hydratujte

Ak chcete nohy hydratovať, nie je nič lepšie ako maslá, oleje, hutné krémy s chladivým efektom. V drogérii ich je na výber dostatok, zvoľte si krém s vlastnosťami, aké požadujete. Dnes už zakúpite aj špeciálne masky na nohy, ktoré dokonca zbavujú pokožku odumretých častí.

Krok 8: Lakujte

pixabay

Ak nechcete, aby sa vám nechty dotýkali, medzi prsty si dajte vatové tampóny. Začnite so základným podkladovým lakom, môže byť aj špeciálny, ak sa vám nechty štiepia alebo sú krehké, či demineralizované. Potom si zvoľte farebný lak a aplikujte dve rovnomerné vrstvy.

Krok 9: Vyčistite všetko, čo ste použili

Toto je dôležitý krok, na ktorý mnohé z nás zabúdajú. Po pedikúre je dôležité všetky nástroje dobre vyčistiť. Stačí napríklad ak ich vyvaríte, ak sú kovové, prípadne umyjete pomocou kefky pod tečúcou vodou. V opačnom prípade riskujete prenos infekcie.

Pozri aj: Táto fotografia je len pre silné žalúdky! Toto je dôvod, prečo by ste si mali dvakrát rozmyslieť, či si dáte umelé nechty

Lucia M., womenshealthmag.com