Chyby, ktoré robíme ako rodičia, no odmietame si ich priznať. Toto je 5 viet, ktoré podľa psychológa najviac pomôžu vašim deťom

Gabriela Kinčoková

Deti sú tými najzraniteľnejšími stvoreniami na svete. Je len na vás, čo ich naučíte. Dôležitá je empatia, láska a úcta k blížnym ale aj cudzím. Naučiť by ste ich mali aj to, aby sa vedeli starať a zaujímať o iných a taktiež, aby vedeli rešpektovať iný názor. Máme pre vás 5 tipov od psychológa, ktorý vie veľa o výučbe empatie prostredníctvom hračiek, ktoré máte možno aj doma.

#1 „Chcel by som vedieť, ako sa cítiš“.

Foto: unsplash

Naučte svoje deti chápať city druhých a hlavne svoje pocity. Psychológ odporúča, aby ste počas celého dňa svojim deťom naznačovali rôzne emócie. Pomôžte im identifikovať smútok, hnev, šťastie či strach. Môžete to spraviť napríklad tak, že keď uvidíte nejaké dieťa, ktoré plače, začnite nasledovne. „Pozri, toto dieťatko plače. Zaujímalo by ma prečo je smutné?“. Deti sa tak naučia rozoznávať emócie sami.

#2 „Ako sa u ňu postaráme?“

Foto: unsplash

Hranie sa napríklad na doktora môže deti opäť naučiť starostlivosti alebo súcitu s ostatnými. Práve preto sú hry s bábikami také dobré pre rozvoj detí. Môžete napríklad použiť vetu „Dieťatko si zívlo, asi je veľmi unavené. Ako sa oň postaráme?“.

#3 „Je skutočne veľmi ťažké postaviť tú vežu, keď tie kocky padajú“

Foto: unsplash

Snažte sa pochopiť pocity vášho dieťaťa. Ak napríklad staviate kocky a vášmu dieťaťu sa nedarí, nedovoľte, aby hneď plakalo. Skúste mu ukázať, že mu rozumiete a buďte empatický. Skús teda napríklad reagovať vetou: „Je skutočne veľmi ťažké postaviť tú vežu, keď tie kocky padajú.“

#4 „Viem, že je to veľmi ťažké, ale zhlboka sa nadýchni a skúsime to spolu.“

Foto: unsplash

Ak je vaše dieťa už schopné rozpoznávať a identifikovať svoje emócie, snažte sa ich zapojiť do práce spolu s vami. Je dôležité nájsť vzájomné pochopenie a pomôcť im. A teda ak sa im v niečom nebude dariť, skúste im povedať: „Viem, že je to veľmi ťažké, ale zhlboka sa nadýchni a skúsime to spolu.“

#5 Vyjadrite svoje vlastné pocity

Foto: unsplash

A na záver, nezabudnite vyjadrovať aj svoje vlastné pocity. Naučte svoje deti, že pocity sú súčasťou bežného života. Neskrývajte ich, no ovládajte ich. Keďže deti sa najviac učia od rodičov, buďte im príkladom. Časom uvidíte, že sa naučia rôzne stratégie empatie práve od vás.

V dnešnom svete je čoraz viac potrebné, aby z detí vyrastali ľudia, ktorí sú schopný vrúcneho citu a empatie. Treba si pomáhať a postarať sa o ľudí, ktorí to potrebujú a to ich treba naučiť už v rannom detstve.

Pozri aj: Sú vtipné a originálne. Tieto ilustrácie ukazujú každodenné problémy, ktorým musí čeliť každá žena

Gabriela, mother

Najnovšie články