AKTUÁLNE: Na Slovensku je 24 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR

Foto: TASR/AP

Na Slovensku je 24 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 426 pozitívnych vzoriek a celkovo 9862 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 450 osôb. Vyliečilo sa už 5 pacientov. Testovaných bolo 1454 ľudí

Osoby, ktoré prídu na Slovensko, budú musieť dodržiavať viaceré karanténne opatrenia, ktoré vo štvrtok schválila na svojom rokovaní vláda. Ide o opatrenia, ktoré majú predísť šíreniu nového koronavírusu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ma zabezpečovať koordináciu počtu osôb, ktorým sa zabezpečuje skupinová repatriáciu na územie Slovenska, a to vzhľadom na možné kapacity v karanténnych zariadeniach.

Kto nemusí ísť do karanténnej zóny?

Rezort vnútra určí hraničné priechody pre možný návrat osôb, pričom s Českou republikou a Maďarskom pôjde o tri hraničné priechody, s Rakúskom a Poľskom o dva a o jeden s Ukrajinou. Opatrenie, ktorým nariadi osobám vracajúcim sa zo zahraničia izoláciu v karanténnom prostredí, zabezpečí rezort zdravotníctva. Do karanténnych zariadení nebudú musieť ísť napríklad tehotné ženy, maloletí, zdravotne postihnutí, onkologickí pacienti, psychiatrickí pacienti, pacienti s metabolickou poruchou vrátane blízkych osôb, respektíve sprevádzajúcich osôb či osoby.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Izolovaní budú doma

Týmto osobám je nariadená izolácia v domácom prostredí. Všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, musia svoj návrat bezodkladne nahlásiť svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Tí následne vystavia pre osoby, ktoré prišli na Slovensko zo zahraničia, PN z dôvodu karantény pre COVID-19. Do karantény nebudú musieť ísť napríklad vodiči nákladnej dopravy, ktorí nakladajú a vykladajú tovar, posádka lodnej nákladnej dopravy, členovia posádky lietadla, rušňovodiči, zamestnanci pohrebných služieb či vodiči posádky zdravotnej služby.

Rokovanie vlády

Rovnako do karantény nebudú musieť ísť ľudia, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a pracujú ako zdravotníci alebo ošetrovateľky v prihraničných oblastiach v pásme do 30 kilometrov od štátnej hranice so Slovenskom. Karanténa sa nevzťahuje ani na Slovákov, ktorí majú trvalý alebo povolený prechodný pobyt v prihraničných oblastiach do 30 kilometrov od hranice a zároveň pracujú na Slovensku. V prípade „pendlerov“ zásadné zmeny podľa predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) nie sú, uviedol to vo štvrtok po rokovaní vlády.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Premiér uznáva malý kontakt

Podľa neho sa uznáva malý pohraničný styk, teda do 30 kilometrov od hraníc jedným aj druhým smerom. „Všetky osoby, ktoré sú mimo tohto malého pohraničného styku a prichádzajú na Slovensko, musia ísť do karantény,“ povedal premiér s tým, že príslušný minister bude môcť v odôvodnených prípadoch požiadať hlavného hygienika, aby udelil výnimku. Napríklad, ak špecialisti zo zahraničia majú prísť riešiť niečo neodkladné na Slovensko.

Najnovšie články