Jednoduchý TEST, ktorý zistí úroveň vašej emocionálnej inteligencie. Vyznáte sa v ľuďoch tak dobre, ako si myslíte?

Banana

Testov, kde môžete odhaliť hodnoty svojho IQ, je habadej. Počuli ste už ale o EQ? Emocionálna inteligencia, ktorá sa touto skratkou označuje, z nás (zjednodušene povedané) robí ľudí. Ak dokážete odhadnúť ľudské emócie a dobre kontrolovať tie svoje, pravdepodobne aj v tomto teste obstojíte veľmi dobre. Vyznáte sa však v ľudských emóciách a postojoch naozaj alebo si to len myslíte? Test vám prezradí, ako ste na tom.

Článok pokračuje pod videom ↓
flickr.com

Emocionálna inteligencia, ktorá sa označuje skratkou EQ, je schopnosť človeka riadiť svoje vlastné emócie, identifikovať emócie iných ľudí a vedieť na nich správne reagovať. Na rozdiel od racionálnej inteligencie (IQ) má emocionálna inteligencia podľa viacerých štúdií oveľa vyšší vplyv na úspechy v živote. Prvýkrát s myšlienkou emocionálnej inteligencie prišli Peter Salovey a John D. Mayer už v roku 1990. Existujú predpoklady, že čoraz viac zamestnávateľov bude chcieť do funkcií svojich firiem dosadzovať ľudí práve s dobrou schopnosťou identifikovať, hodnotiť a kontrolovať emócie nielen seba, ale i druhých.

Prejdite si test a zaznačte si vždy odpoveď 1 alebo 2. Na konci testu sa dozviete výsledky.

Keď príde do zamestnania nový kolega, ktorého nikto nepozná:

1) Zoznámite sa a spýtate sa ho, či s niečím nepotrebuje pomôcť. Sama dobre viete, že nové prostredie a kolektív môže byť niekedy stresujúci.

2) Zoznámite sa a dúfate, že vás nebude obťažovať večnými otázkami. Je predsa dospelý človek, mal by byť schopný samostatne a zodpovedne pracovať.

Čo vyjadruje výraz muža na obrázku?

1) Údiv, začudovanie, prekvapenie

2) Nesúhlas, negatívny postoj voči osobám oproti nemu

Aká emócia sa dá vyčítať z tvárí detí na obrázku?

1) Spokojnosť, záujem

2) Smútok, strach

Na stretnutí s priateľom sa váš partner správa podráždene, nie je vo svojej koži a nevyhne sa sarkastickým poznámkam. Ako zareagujete?

1) Spýtam sa, či je všetko v poriadku alebo sa ho snažím rozveseliť inou témou. Snažím sa navodiť iné myšlienky a odvrátiť jeho pozornosť od negativity.

2) Nahnevá ma to, keďže som sa na stretnutie tešila a týmto spôsobom mi znepríjemňuje deň. Tvárim sa, že si jeho zmenu nálady nevšímam a pokračujem v rozhovore, akoby sa nič nestalo. Časom ho to určite prejde.

Šofér autobusu zrejme nemá svoj deň a nie je najpríjemnejší.

1) Aj tak nezabudnem na zdvorilé „dobrý deň“ a „ďakujem“ a jeho nepríjemná nálada ma nejako obzvlášť nezasiahne.

2) Jasne mu dám najavo jeho netaktné správanie a nahlas utrúsim poznámku. Nech aj ostatní vedia, že si nenechám „skákať po hlave“. Ako on ku mne, tak i ja k nemu.

pixabay.com

Ak ste v prítomnosti malých detí a jedno z nich je zjavne vytláčané zo skupiny alebo plače, čo urobíte?

1) Usmejem sa naň alebo mu ukazujem zábavné grimasy. Prihovorím sa mu alebo mu ponúknem hračku, s ktorou sa momentálne nikto nehrá.

2) Radšej sa nebudem zapájať do detských záležitostí, ešte by som dieťa viac rozplakala. Deti menia nálady každú chvíľu, nie je to žiadna katastrofa. Takto sa čo najrýchlejšie priučia životu.

Váš kolega sa oblieka celkom špecificky. Ako reagujete?

1) Nejak neprejavujem svoj údiv. Ani môj vkus sa nemusí ostatným páčiť.

2) V duchu sa smejem a mimikou dám najavo, že je to trošku „uletené“. Neviem od neho odtrhnúť oči, aj keď si všimne, že na neho často pozerám.

Manžel je kvôli práci dlho preč a vy ste s dieťaťom sama doma. Jeho neskorý príchod vás ešte viac rozčúli, mali ste predsa náročný deň. Čo urobíte po jeho príchode?

1) Snažím sa kontrolovať svoje emócie, nechcem ich prenášať na dieťa. Nemá význam sa pred spaním hádať, nič vážne sa aj tak nedeje.

2) Jednoducho mu to vytmavím. Aj ja mám právo vybuchnúť, nevie si ani predstaviť, koľko som mala počas dňa povinností.

flickr.com

Nastúpili ste do nového zamestnania, ale celý mesiac sa vám absolútne nedarí.

1) Pokúsim sa o tom s niekým porozprávať. Najlepšie s osobou, ktorá sa v tom vyzná. Snažím sa analyzovať možnosti, prečo sa mi nedarí a možno zmením aj svoj pohľad na vec.

2) Nuž, nie každá práca je pre každého. Asi pre túto prácu nie som vhodnou kandidátkou, tak sa radšej poobzerám po niečom inom.

Vaša veľmi dobrá kamarátka vás požiada, aby ste jej robili alibi pred jej manželom a tvrdili mu, že s vami v noci bola. Museli ste ho teda oklamať. Ako sa potom cítite?

1) Na jednej strane je to moja najlepšia kamarátka a stojím vždy pri nej. Na druhej strane je mi ľúto toho muža, po klamstve sa necítim vôbec dobre. Mám zo seba zmiešané pocity.

2) Klamstvo je niekedy nevyhnutné a sú to predsa ich problémy. Vykonala som len želanie svojej priateľky, čo sa bude diať ďalej, je už len medzi nimi.

pixabay.com

Ak máte najviac odpovedí pod číslom 1, vaša emocionálna inteligencia je na vysokej úrovni. Ste veľmi empatický človek, ktorý sa vie dobre ovládať a každú situáciu zvládate taktne a s chladnou hlavou. Neúspechy sú pre vás motiváciou k zlepšeniu a na svojich slabinách sa snažíte neustále pracovať. Ste ohľaduplná, viete sa prispôsobiť zmenám, a ak je to potrebné, viete ľuďom povedať nie. Dobre nadväzujete nové kontakty, nie ste ostýchavá a máte rada spoločnosť ľudí. Máte dobré medziľudské vzťahy a osvedčíte sa aj ako vodca skupiny a organizátor.

Ak je väčšina vašich odpovedí uvedená pod číslom 2, mali by ste na sebe popracovať. Nie ste zlým človekom, potrebujete sa len viac zamýšľať nad svojím správaním, reakciami a viac si všímať svoje okolie. Pomôže to vášmu osobnostnému rozvoju a váš život bude oveľa jednoduchší. Viac vnímajte potreby okolia, nevynášajte súdy, pokiaľ neviete všetky okolnosti. V pracovnom prostredí sa učte nechať šancu zažiariť aj ostatným, nemusíte byť vždy na piedestále. Ak máte problém s plachosťou alebo ste utiahnutá, postupným cvičením a trávením viac času v spoločnosti sa dá všetko vyriešiť. Naučte sa akceptovať svoje slabé stránky a pracujte na nich. Viete sa kriticky pozerať aj na seba alebo len na svoje okolie? Učte sa ovládať svoje reakcie, a ak sa chováte neprimerane, preberte zodpovednosť za svoje činy. Všetkému sa dá priučť a je len na nás, ako sa k svojim nedostatkom postavíme.

Pozri aj: Malé dievčatko kradlo princovi Harrymu pukance, a keď si to konečne všimol, urobil toto! Ukázal, že bude skvelý otec!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)