AKTUÁLNE: Na Slovensku je 7 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR , SITA

Foto: SITA/AP

Na Slovensku je 7 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 178 pozitívnych vzoriek a 3069 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 185 osôb, pričom dnes pribudlo zatiaľ 7 prípadov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový minister zdravotníctva Marek Krajčí verí, že boj s neviditeľným nepriateľom všetci vyhráme. Uviedol to v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom na jeho prvej tlačovej konferencii v pozícii ministra. Zároveň informoval, že Slovensko má k dispozícii 3-tisíc testov na nový koronavírus.

V sobotu sa pritom otestovalo 450 vzoriek. Ďalšie testy sú podľa neho objednané, nevie však, v akom množstve a či ich bude dostatok. Rýchlotesty podľa Krajčího nedokážu pomôcť, vykazovali by totiž veľmi veľa falošných výsledkov. Toto obdobie podľa nového šéfa rezortu zdravotníctva preverí súdržnosť a charakter občanov. Ako uviedol, do politiky prišiel s presvedčením, že bude slúžiť ľuďom.

Česká republika hlási viac ako 1000 nakazených

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Českej republike presiahol v nedeľu 1000 prípadov. Z ochorenia sa doposiaľ vyliečilo šesť ľudí, ale niekoľko pacientov je vo vážnom stave. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Foto: TASR/AP

Do nedele zaznamenali v ČR 1047 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V sobotu českí zdravotníci zaevidovali 158 nových prípadov nákazy. Pred polnocou dorazili do Česka dve lietadlá z Číny, na palube priviezli viac ako päť miliónov rúšok, z ktorých 2,3 milióna dostane rezort zdravotníctva a 2,9 milióna dostanú pre svoje zdravotnícke a sociálne zariadenia kraje.

Počet nakazených celosvetovo

Globálny počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu dosiahol v sobotu večer washingtonského času 304.544. Informovala o tom americká Univerzita Johna Hopkinsa v Baltimore.

Foto: SITA/AP

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2, podľahlo 12.974 ľudí. Vyliečilo sa viac ako 91.000 nakazených. Najviac prípadov bolo evidovaných v Číne (81.321), nasledujú Taliansko (53.578), Spojené štáty (25.493) a Španielsko (25.374). V Taliansku evidujú najviac úmrtí – 4825. Čína hlási 3255 mŕtvych, Irán 1556.

V Chorvátsku okrem koronavírusu aj zemetrasenia

Foto: TASR/AP

Ťažké zranenia jedného človeka a zranenia viacerých ľudí si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 5,3, ktoré v nedeľu zasiahlo chorvátsku metropolu Záhreb a jej okolie. Informovala o tom agentúra AFP. Riaditeľ detskej nemocnice v Záhrebe Goran Roič pre agentúru HINA uviedol, že ťažko zraneným je 15-ročný chlapec, ktorého stav je „veľmi kritický“. Ošetrenie vyhľadalo aj viacero ďalších osôb.