Seniori, zbystrite pozornosť! Už od októbra sa zvyšuje minimálny dôchodok, dostane ho viac penzistov

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Výška minimálneho dôchodku už znova stúpne. Pôjde o druhé zvýšenie v tomto roku. Peniaze dostanú penzisti už v novembri. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál FINSIDER, minimálne dôchodky sa opäť zvýšia. Dôvodom je legislatívna zmena jeho výpočtu, ktorá súvisí so sumou životného minima. Keďže sa minimálny dôchodok po odpracovaní 30 rokov bude od októbra počítať ako 145 percent životného minima, z doterajších 365,70 eura sa stane 389,90 eura mesačne. To však nie je všetko. Táto zmena ovplyvní aj tých, ktorí doteraz minimálny dôchodok nepoberali.

Foto: pixabay.com

Dôjde aj k percentuálnej zmene

S počtom odpracovaných rokov táto suma, samozrejme, porastie a v dvoch prípadoch dôjde aj k percentuálnej zmene pri výpočtoch. Za 31 až 39 odpracovaných rokov najnižší dôchodok porastie o 2,50 percenta životného minima (pôvodne 2 percentá) a o 7,50 percenta za každý odpracovaný rok nad 60 rokov (pôvodne 7 percent).

V prípade odpracovania 40 až 49 rokov a 50 až 59 rokov k percentuálnej zmene nedôjde, no aj títo penzisti si polepšia.

Sociálna poisťovňa zvýši minimálne dôchodky od októbra automaticky. To znamená, že seniori nemusia o nič žiadať a za október automaticky dostanú novú, vyššiu sumu dôchodku. Približne 60-tisíc poberateľov dôchodkov si tak polepší o desiatky eur.

Rozšíri sa okruh poberateľov

Najnovšie články