Na Slovensku pribudlo 16 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1445 pozitívnych vzoriek.
K včerajšiemu dňu to bolo 1429 pozitívnych a 104606 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 5161 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 806 pacientov, dnes pribudlo ďalších 44 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 26 úmrtí, včera pribudlo ďalšie. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.
Slovensko má najmiernejšie opatrenia spomedzi krajín
Slovensko patrí medzi krajiny s najmiernejšími opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu v súvislosti s obmedzením pohybu a aktivít vnútri krajiny. Zároveň patrilo medzi prvé krajiny Európskej únie, ktoré obmedzenia začali zavádzať, vrátane povinnosti nosiť rúško.
Vyplýva to zo štúdie Centra pre verejnú politiku, ktorá porovnávala epidemiologické opatrenia v krajinách EÚ, Nórsku, Spojenom kráľovstve a Švajčiarsku.
„Celý rad krajín obmedzil pohyb mimo domova len na niektorý zo špecificky vymedzených účelov, napríklad nákup alebo dochádzanie do práce,“ povedal vedúci centra Juraj Draxler. Dodáva, že mnohé krajiny režim sprísnili požiadavkou, aby občan vychádzal von len s podpísanou deklaráciou, kde má účel vychádzky mimo domu napísaný. Najprísnejšie opatrenie, okrem Talianska a Španielska, zaviedli aj Cyprus a Rumunsko, ktoré neboli tak ťažko postihnuté nákazou.
V prípade opatrení na ochranu hraníc sa Slovensko ocitlo v najprísnejšej kategórii. Dôvodom je umiestňovanie ľudí prichádzajúcich zo zahraničia do povinnej karantény. „Na štátnu karanténu sa treba asi pozerať pomerne kriticky. Upravenie celého procesu do humánnejšej formy by nevyžadovalo oveľa viac snahy či prostriedkov,“ uviedol spoluautor štúdie Jakub Dovčík. Podotkol tiež, že Slovensko za ostatnými krajinami zostáva v kvalitnom informovaní občanov.
Epidémia s vysokou pravdepodobnosťou nateraz sama ustúpi
Dánski vedci očakávajú, že pandémia nového koronavírusu sa v krajine v krátkodobom horizonte skončí. Upozorňujú však pred rizikom vzniku druhej vlny šírenia nákazy, uviedla v stredu agentúra AFP.
V správe inštitútu SSI (Statens Serum Institute), ktorý sa okrem iného zaoberá infekčnými chorobami, sa uvádza, že „za predpokladu udržania súčasných opatrení epidémia s vysokou pravdepodobnosťou sama ustúpi“. Vedci tiež poznamenávajú, že kolektívna imunita dánskej populácie je v súčasnosti nízka a upozorňujú na možné riziko vzniku druhej vlny, ktorá môže nastať neskôr.
V polovici apríla v Dánsku za prísnych hygienických opatrení znovu otvorili predškolské zariadenia a školy pre najmladších žiakov. Odvtedy reprodukčné číslo (R0) koronavírusu stúplo z hodnoty 0,6 na 0,9, čo znamená, že infikovaný človek nakazí v priemere menej ako jednu ďalšiu osobu. Hodnota R0 menšia ako 1 je však podľa SSI stále znakom klesajúceho trendu šírenia nákazy. Dánsko v súčasnosti eviduje viac ako 10 000 prípadov ochorenia COVID-19 a 506 úmrtí.
Nahlásiť chybu v článku